Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR
Rokovacia sála Národnej rady Slovenskej republiky. SITA
7. apríla 2017 10:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Regulačná novela sa odkladá. Bude sa ešte o nej diskutovať.

O novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach by mali poslanci rokovať v druhom a treťom čítaní na májovej schôdzi.

Súčasný zákon o regulácii v sieťových odvetviach bude platiť ešte minimálne mesiac. Národná rada SR (NR SR) sa totiž už na aktuálnej schôdzi nebude novelou regulačného zákona zaoberať. A to aj napriek tomu, že si poslanci v utorok odhlasovali rokovanie o tejto novele v skrátenom konaní. Minister hospodárstva Peter Žiga chce totiž ešte dať priestor na diskusiu. „Poslanci uznesením rozhodli, že zákon prerokujú na gestorskom výbore pre hospodárske záležitosti do deviateho mája. Minister hospodárstva s takýmto riešením nemá problém, pretože chce dať priestor na diskusiu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano. O novele by tak mali poslanci rokovať v druhom a treťom čítaní na májovej schôdzi.

Prvé čítanie

Návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania v utorok. Vďaka regulačnej novele by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na základe novely totiž ministerstvá hospodárstva a životného prostredia znova získajú kompetenciu vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam úradu. Podľa novely bude taktiež menovanie šéfa ÚRSO už len v rukách vlády. Doteraz ho menoval na návrh vlády prezident SR.

Rezort hospodárstva sa bude vyjadrovať k cenovým rozhodnutiam pri cenách za teplo, plyn a elektrinu a rezort životného prostredia pri cenách za vodu. Ak bude mať jedno z ministerstiev pripomienky a úrad ich neakceptuje, bude ich musieť zverejniť. Menovanie šéfa ÚRSO vládou, ako aj vstupovanie ministerstiev do procesu schvaľovania cien energií kritizovali firmy, zamestnávatelia a obchodné komory v pripomienkovom konaní, ako aj opoziční poslanci v prvom čítaní.

Opozičné výhrady

Podľa opozičného poslanca za SaS Karola Galeka je vládna novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach v rozpore s tretím liberalizačným balíčkom. Pravidlá liberalizačného balíčka má porušovať najmä návrat ministerstva hospodárstva a ministerstva životného prostredia do procesu regulácie cien energií. Podľa neho po prijatí novely nastane problém s nezávislosťou ÚRSO.

Rozdelenie funkcií

Podľa návrhu novely už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady, ktorá pôsobí na úrade ako kontrolný a odvolací orgán. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady budú voliť spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Regulačná rada bude mať šesť členov. Troch členov bude nominovať Národná rada SR a troch bude nominovať vláda.

Regulačný úrad bude musieť podľa novely vypracovávať dopadové štúdie pri akejkoľvek zmene svojej cenovej regulácie. Úrad bude mať povinnosť porovnať vplyv navrhovanej novej cenovej regulácie s existujúcim stavom. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu musia byť známe dopady na jednotlivých odberateľov. ÚRSO bude mať dvoch podpredsedov. Cenové rozhodnutia už bude musieť po novom podpísať aj jeden z podpredsedov. Inak nebudú platné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame