Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia kolektory OZE
Ilustračné foto pixabay.com
23. decembra 2016 10:48 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

O registráciu nových malých OZE už nie je taký záujem

Domácnosti si však v šiestom kole prideľovania dotácií, ktoré plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásiť pre bratislavský kraj v prvom štvrťroku budúceho roka, budú mať z čoho vyberať.

Záujem výrobcov malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) o registráciu do projektu Zelená domácnostiam opadol. Za ostatné mesiace sa počet malých OZE, na kúpu a inštaláciu ktorých môžu domácnosti získať od štátu finančnú podporu, vzrástol len minimálne. Domácnosti si však v šiestom kole prideľovania dotácií, ktoré plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásiť pre bratislavský kraj v prvom štvrťroku budúceho roka, budú mať z čoho vyberať. Šieste bratislavské kolo bude venované podpore zariadení na výrobu tepla.

Najviac tepelných čerpadiel

Podľa v decembri zverejnených údajov si môžu domácnosti vyberať najviac z tepelných čerpadiel. Tých je zaregistrovaných až 1057 druhov. Nasledujú fotovoltické panely, ktorých je zaregistrovaných 827. Domácnosti môžu taktiež v ďalších kolách dostať podporu na 574 druhov kotlov na biomasu a 313 typov slnečných kolektorov. SIEA zaevidovala aj jedného výrobcu veternej turbíny. Na tento obnoviteľný zdroj však pre prekážky v legislatíve zatiaľ nie je možné dostať štátnu podporu. SIEA zaznamenala spomalenie registrácie zhotoviteľov oprávnených inštalovať domácnostiam malé elektrárničky či teplárničky. Kým v prvom polroku ich bolo zhruba 800, koncom leta 822, v súčasnosti je ich zhruba 850. Zoznam zhotoviteľov aj zariadení bude agentúra priebežne aktualizovať počas celého obdobia poskytovania štátnej podpory. Výrobcovia zariadení a zhotovitelia tak majú stále možnosť zapojiť sa do projektu Zelená domácnostiam.

Prvých päť kôl

Uplynulé štvrté a piate kolo prideľovania podpory na kúpu a inštaláciu malého OZE boli rýchle. Do polhodiny boli sumy určené pre tieto kolá vyčerpané. Vo štvrtom kole bolo pre bratislavské a mimobratislavské domácnosti vyčlenených na podporu fotovoltických systémov 2,5 milióna eur a v piatom kole iba pre mimobratislavské domácnosti na podporu zariadení na výrobu tepla štyri milióny eur. Vo štvrtom kole bolo v bratislavskom kraji podporených 152 inštalácií v celkovej hodnote 500 tisíc eur a v ostatných regiónoch získalo poukážku 630 domácností za dva milióny eur. V piatom kole bolo vydaných 289 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu, 568 na tepelné čerpadlá a 1 145 poukážok na slnečné kolektory. Počas prvých troch kôl bolo vydaných 6 493 poukážok v celkovej hodnote 14,24 milióna eur.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame