Rating ruského Gazpromu sa zhoršil

21. januára 2015 11:18

Súčasné podmienky v ekonomike zvyšujú riziko štátnych zásahov do fungovania ruskej plynárenskej spoločnosti, upozorňuje medzinárodná ratingová agentúra Moody’s.

Sídlo Gazprom Moskva
Sídlo spoločnosti Gazprom v Moskve SITA/AP

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v utorok zhoršila rating dlhodobých záväzkov ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom v cudzej mene na úroveň Baa3 zo stupňa Baa2. Dlhodobý úverový rating spoločnosti v domácej mene znížila na Baa2 z úrovne Baa1. Agentúra zároveň oznámila, že pokračuje v preverovaní ratingov s možnosťou ďalšieho zníženia. Rozhodnutiu predchádzalo zhoršenie úverového profilu Ruskej federácie. Súčasné podmienky v ruskej ekonomike zvyšujú riziko štátnych zásahov do fungovania plynárenskej spoločnosti, uviedla agentúra Moody’s.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s minulý týždeň zhoršila dlhodobý rating záväzkov Ruska zo stupňa Baa2 na stupeň Baa3 a krátkodobý rating záväzkov krajiny zo stupňa Prime-2 na stupeň Prime-3. Ratingy zároveň zaradila do procesu revízie s možnosťou ďalšieho zníženia. Moody’s očakáva, že podstatný pokles cien ropy a šok v oblasti úrokových sadzieb bude naďalej zhoršovať už oslabenú strednodobú perspektívu hospodárskeho rastu krajiny. V krátkodobejšom horizonte sa agentúra obáva negatívneho vplyvu poklesu oficiálnych rezerv v zahraničných menách a zníženia rozpočtových príjmov na finančnú silu vlády.Čo si o tom myslíte?