Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie bane
Poliaci chcú podľa svojho premiéra Donalda Tuska v energetike v najbližších rokoch vsadiť na uhlie a bridlicový plyn. Obnoviteľné zdroje a zdá sa, že ani jadrovú energiu, u našich severných susedov zrejme príliš svetlá budúcnosť nečaká. FreeDigitalPhotos.net
16. decembra 2013 13:59 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Rast globálneho dopytu po uhlí sa spomalí

Medzinárodná agentúra pre energetiku odhaduje rast globálneho dopytu po uhlí do roku 2018 na úrovni 2,3 %, kým podľa skoršej prognózy mal rásť priemerným ročným tempom 2,6 %.

Rast globálneho dopytu po uhlí sa v nasledujúcich rokoch spomalí. Prispeje k tomu rastúci dôraz na ekologickejšie zdroje energií v Číne, dostupnosť lacnejšieho plynu v USA, ako aj očakávané zabrzdenie krehkého rastu ekonomiky v eurozóne. Informovala o tom v pondelok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Rast globálneho dopytu po uhlí do roku 2018 odhaduje na úrovni 2,3 % ročne, kým podľa skoršej prognózy mal dopyt rásť priemerným ročným tempom 2,6 %.

Napriek očakávanému spomaleniu však uhlie v nasledujúcich rokoch prispeje k rastu globálnej spotreby primárnych energií vyššou mierou ako ropa a zemný plyn, čo je trend, ktorý sa prejavuje za posledných vyše desať rokov, upozorňuje IEA. Medzi rokmi 2007 až 2012 sa globálny dopyt po uhlí zvyšoval v priemere o 3,4 % ročne. Globálna spotreba uhlia vlani podľa údajov organizácie predstavovala 7,697 mld. ton, čo bolo o 2,3 % viac ako v roku 2011.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame