Rast globálneho dopytu po rope bude zrejme pomalší

12. júna 2013 12:30

Pomalý rast globálnej ekonomiky brzdí dopyt po rope. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) dopyt po rope v tomto roku vzrastie o 785 tis. barelov na 90,6 mil. barelov denne. Oproti predchádzajúcej prognóze tak ide o spomalenie rastu o 0,08 %. „Očakáva sa, že relatívne stagnujúce makroekonomické podmienky budú brzdiť rast v roku 2013,“ uvádza IEA.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Zatiaľ čo motorom dopytu po rope boli v posledných rokoch rozvíjajúce sa trhové ekonomiky na čele s Čínou, podľa IEA „rastú náznaky, že spotreba ropy v Číne, podobne ako jej ekonomika, môže preradiť na pomalší rýchlostný stupeň“. Očakáva, že čínsky dopyt po rope vzrastie v tomto roku o 3,8 %, namiesto pôvodne uvádzaných 3,9 %.

Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno znížil prognózu rastu čínskej ekonomiky a odhaduje, že v tomto roku posilní o 7,75 %, pričom predtým uvádzal rast na úrovni 8 %. Nedávny prieskum z čínskej ekonomiky tiež poukazuje na zmenšujúcu sa májovú priemyselnú produkciu. Aj napriek tomu však dopyt po rope v rozvíjajúcich sa ekonomikách podľa IEA tento štvrťrok prekoná dopyt rozvinutých ekonomík patriacich do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).Čo si o tom myslíte?