Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rast globálneho dopytu po rope bude zrejme pomalší

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Pomalý rast globálnej ekonomiky brzdí dopyt po rope. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) dopyt po rope v tomto roku vzrastie o 785 tis. barelov na 90,6 mil. barelov denne. Oproti predchádzajúcej prognóze tak ide o spomalenie rastu o 0,08 %. „Očakáva sa, že relatívne stagnujúce makroekonomické podmienky budú brzdiť rast v roku 2013,“ uvádza IEA.

Zatiaľ čo motorom dopytu po rope boli v posledných rokoch rozvíjajúce sa trhové ekonomiky na čele s Čínou, podľa IEA „rastú náznaky, že spotreba ropy v Číne, podobne ako jej ekonomika, môže preradiť na pomalší rýchlostný stupeň“. Očakáva, že čínsky dopyt po rope vzrastie v tomto roku o 3,8 %, namiesto pôvodne uvádzaných 3,9 %.

Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno znížil prognózu rastu čínskej ekonomiky a odhaduje, že v tomto roku posilní o 7,75 %, pričom predtým uvádzal rast na úrovni 8 %. Nedávny prieskum z čínskej ekonomiky tiež poukazuje na zmenšujúcu sa májovú priemyselnú produkciu. Aj napriek tomu však dopyt po rope v rozvíjajúcich sa ekonomikách podľa IEA tento štvrťrok prekoná dopyt rozvinutých ekonomík patriacich do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 12. júna 2013 12:30

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...