Rast dopytu po rope sa spomalil

13. septembra 2016 11:53
SITA

Medzinárodná agentúra pre energetiku odhaduje, že za rok 2016 sa globálny dopyt zvýši o 1,3 mil. barelov denne. Jej predošlá predikcia rátala s rastom dopytu o 1,4 mil. barelov denne.

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

Rast globálneho dopytu po rope sa spomaľuje rýchlejšie, ako sa očakávalo. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v správe, ktorú na svojej internetovej stránke zverejnila v utorok. Agentúra odhaduje, že za rok 2016 sa globálny dopyt zvýši o 1,3 mil. barelov denne. Ide o redukciu prognózy rastu o 100 tis. barelov denne v porovnaní s predchádzajúcim odhadom. V budúcom roku podľa IEA globálny dopyt po rope posilní ešte miernejšie, a to o 1,2 mil. barelov denne, keďže naďalej pretrváva neistota v oblasti základných makroekonomických podmienok.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v auguste zvýšila ťažbu na úroveň 33,47 mil. barelov denne. Produkcia Kuvajtu a Spojených arabských emirátov dosiahla historický rekord a dodávky čierneho zlata zvýšil aj Irak. Ťažba Saudskej Arábie sa držala v blízkosti rekordnej úrovne a Irán dosiahol najväčšiu produkciu od zrušenia sankcií. Celkovo bola augustová ťažba OPEC-u medziročne vyššia o 930 tis. barelov denne.

Cena ropy v úvode augusta posilnila a na chvíľu sa dostala nad hranicu 50 USD za barel. Dôvodom bola kulminácia dopytu počas leta. Neskôr však ceny ustúpili. V pondelok ľahká americká ropa uzavrela na úrovni 46,29 USD za barel a cena londýnskej ropy Brent bola v závere pondelkového obchodovania vo výške 48,32 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?