Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com
13. septembra 2016 11:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rast dopytu po rope sa spomalil

Medzinárodná agentúra pre energetiku odhaduje, že za rok 2016 sa globálny dopyt zvýši o 1,3 mil. barelov denne. Jej predošlá predikcia rátala s rastom dopytu o 1,4 mil. barelov denne.

Rast globálneho dopytu po rope sa spomaľuje rýchlejšie, ako sa očakávalo. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v správe, ktorú na svojej internetovej stránke zverejnila v utorok. Agentúra odhaduje, že za rok 2016 sa globálny dopyt zvýši o 1,3 mil. barelov denne. Ide o redukciu prognózy rastu o 100 tis. barelov denne v porovnaní s predchádzajúcim odhadom. V budúcom roku podľa IEA globálny dopyt po rope posilní ešte miernejšie, a to o 1,2 mil. barelov denne, keďže naďalej pretrváva neistota v oblasti základných makroekonomických podmienok.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v auguste zvýšila ťažbu na úroveň 33,47 mil. barelov denne. Produkcia Kuvajtu a Spojených arabských emirátov dosiahla historický rekord a dodávky čierneho zlata zvýšil aj Irak. Ťažba Saudskej Arábie sa držala v blízkosti rekordnej úrovne a Irán dosiahol najväčšiu produkciu od zrušenia sankcií. Celkovo bola augustová ťažba OPEC-u medziročne vyššia o 930 tis. barelov denne.

Cena ropy v úvode augusta posilnila a na chvíľu sa dostala nad hranicu 50 USD za barel. Dôvodom bola kulminácia dopytu počas leta. Neskôr však ceny ustúpili. V pondelok ľahká americká ropa uzavrela na úrovni 46,29 USD za barel a cena londýnskej ropy Brent bola v závere pondelkového obchodovania vo výške 48,32 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame