Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
8. júna 2016 12:56 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rast dopytu po plyne sa spomalí, tvrdí IEA

Medzinárodná agentúra pre energetiku prognózuje, že globálny dopyt po plyne bude do roku 2021 rásť o 1,5 % ročne, v uplynulých šiestich rokoch rástol o 2,5 % ročne.

Tempo rastu dopytu po zemnom plyne sa do roku 2021 spomalí na úroveň 1,5 % ročne, keďže stagnácia v Európe a neistota v súvislosti so spotrebou v Číne vyvažujú silný rast v Indii. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Po tom, ako dopyt po plyne v uplynulých šiestich rokoch rástol o 2,5 % ročne, táto komodita čelí konkurencii zo strany obnoviteľných zdrojov a lacného uhlia.

Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá má monopol na export plynu, bude v Európe čeliť perspektíve príliš vysokej ponuky skvapalneného zemného plynu (LNG). „Vývoj naznačuje, že nastane obdobie nadbytočnej ponuky,“ uviedol šéf IEA Fatih Birol vo výročnom strednodobom výhľade trhu s plynom. „V najbližších piatich rokoch budeme svedkami prebudovania globálneho obchodu s plynom,“ konštatoval.

Vzhľadom na globálnu nadbytočnú ponuku IEA spochybňuje ekonomickú stránku plánu Gazpromu na rozšírenie kapacity plynovodu Nord Stream smerujúceho do Nemecka tak, že obchádza územie Ukrajiny. Agentúra však napriek slabému dopytu predpokladá, že import plynu do Európy sa do roku 2021 zvýši o 40 mld. kubických metrov vzhľadom na klesajúcu domácu produkciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame