Rakúšania sa sankcií voči Rusku neobávajú

4. augusta 2014 15:07

Uviedol to v pondelok šéf spoločnosti OMV Gerhard Roiss. Sankcie by podľa neho nemali mať vplyv ani na plánovaný ropovod Južný prúd.

Tranzitná stanica plyn OMV Baumgartene Rakúsko
Tranzitná stanica plynu OMV v rakúskom Baumgartene SITA

Európske sankcie voči Rusku nemajú vplyv na rakúsku spoločnosť OMV. Tá totiž neočakáva žiadny nárast cien plynu vzhľadom na dlhodobé kontrakty so spoločnosťou Gazprom. Uviedol to v pondelok šéf spoločnosti OMV Gerhard Roiss. Spoločnosť OMV nepredpokladá žiadne prerušenia dodávok plynu z Ukrajiny. Zo stanoviska spoločnosti ďalej vyplýva, že jej rakúske zásobníky plynu sú v súčasnosti plné na 84 %, úplne plné by mali byť do konca septembra.

Roiss taktiež pre magazín Profil uviedol, že sankcie proti Moskve nebudú mať vplyv na plánovaný ropovod Južný prúd. „Nevidím žiadny vplyv,“ povedal. Spoločnosť OMV v júni podpísala dohodu so spoločnosťou Gazprom. Spoločnosti sa dohodli na rozšírení ropovodu do Rakúska. Roiss uviedol, že si je istý, že Brusel ropovod akceptuje, napriek výhradám predstaviteľov EÚ.

Gerhard Roiss a šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller v júni podpísali dohodu o výstavbe rakúskej časti plynovodu Južný prúd. Ten má od roku 2017 prepravovať ruský zemný plyn do Rakúska. Vzhľadom na súčasný konflikt na Ukrajine je samotný projekt Južný prúd sporný.Čo si o tom myslíte?