Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rakúšania sa nechcú zmieriť s dotáciou pre britskú atómku

Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Rakúsko podalo v pondelok na Súdnom dvore EÚ žalobu proti rozhodnutiu Európskej komisie (EK) odsúhlasiť štátnu pomoc pri výstavbe jadrovej elektrárne Hinkley Point C na juhozápade Anglicka. Podľa vyhlásenia rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, ktoré citovala verejnoprávna stanica ORF, by mali tieto dotácie slúžiť na podporu moderných technológií vo „všeobecnom záujme všetkých štátov EÚ“, čo sa však „nijako“ nevzťahuje na jadrovú energetiku.

Proti októbrovému súhlasnému stanovisku EK so štátnou pomocou pri výstavbe novej elektrárne v Británii chcú podľa ORF podniknúť kroky aj „iné krajiny či aktéri vrátane Luxemburska“. Okrem skutočnosti, že ide o jadrovú elektráreň, pritom označuje za dôvod kritiky „skreslenie hospodárskej súťaže“. Nemenovaný hovorca podniku EDF Energy, ktorá je investorom projektu, sa podľa britskej stanice BBC vyjadril, že Brusel dal zelenú dohodám o štátnej pomoci pri výstavbe atómovej elektrárne ako „vhodnému a primeranému spôsobu pre Spojené kráľovstvo, ako naplniť potrebu bezpečnej, nízkouhlíkovej elektriny“.

BBC tiež uviedla, že dohoda s britskou vládou, ktorá by mala garantovať ceny elektriny vyrobenej v novom zariadení, podľa Rakúšanov odporuje pravidlám štátnej pomoci v EÚ. Elektráreň pri meste Bridgwater v anglickom grófstve Somerset má byť v prevádzke do roku 2023.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 7. júla 2015 11:22

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...