Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
7. júla 2015 11:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Rakúšania sa nechcú zmieriť s dotáciou pre britskú atómku

Rakúsko podalo v pondelok na Súdnom dvore EÚ žalobu proti rozhodnutiu Európskej komisie (EK) odsúhlasiť štátnu pomoc pri výstavbe jadrovej elektrárne Hinkley Point C na juhozápade Anglicka. Podľa vyhlásenia rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, ktoré citovala verejnoprávna stanica ORF, by mali tieto dotácie slúžiť na podporu moderných technológií vo „všeobecnom záujme všetkých štátov EÚ“, čo sa však „nijako“ nevzťahuje na jadrovú energetiku.

Proti októbrovému súhlasnému stanovisku EK so štátnou pomocou pri výstavbe novej elektrárne v Británii chcú podľa ORF podniknúť kroky aj „iné krajiny či aktéri vrátane Luxemburska“. Okrem skutočnosti, že ide o jadrovú elektráreň, pritom označuje za dôvod kritiky „skreslenie hospodárskej súťaže“. Nemenovaný hovorca podniku EDF Energy, ktorá je investorom projektu, sa podľa britskej stanice BBC vyjadril, že Brusel dal zelenú dohodám o štátnej pomoci pri výstavbe atómovej elektrárne ako „vhodnému a primeranému spôsobu pre Spojené kráľovstvo, ako naplniť potrebu bezpečnej, nízkouhlíkovej elektriny“.

BBC tiež uviedla, že dohoda s britskou vládou, ktorá by mala garantovať ceny elektriny vyrobenej v novom zariadení, podľa Rakúšanov odporuje pravidlám štátnej pomoci v EÚ. Elektráreň pri meste Bridgwater v anglickom grófstve Somerset má byť v prevádzke do roku 2023.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies