Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rakúšania chcú zakázať dotácie na jadro

Atómová elektráreň
Ilustračné foto wikipedia.org

Rakúsko pred súdnym dvorom EÚ napadne akýkoľvek plán dotovanej výstavby a prevádzky jadrových elektrární v rámci Európskej únie.

Rakúsko podnikne právne kroky, aby v rámci Európskej únie zabránilo akýmkoľvek prípadom dotovania jadrových elektrární. Vyhlásil to minister životného prostredia Andrä Rupprechter. Rakúska vláda už skôr uviedla, že plánuje vyzvať Súdny dvor EÚ (ECJ), aby zvrátil rozhodnutie Európskej komisie (EK) o schválení dotácií pre novú jadrovú elektráreň Hinkley Point vo Veľkej Británii. S rozširovaním kapacít pre výrobu elektriny z jadra počítajú aj Slovensko a Česká republika.

„Ak ďalšie krajiny predložia podobné plány na dotácie, napadneme ich na súdoch,“ uviedol minister pre stredajšie vydanie denníka Wirtschaftsblatt. Štátna pomoc pre jadrové elektrárne podľa neho bráni rozvoju obnoviteľných zdrojov energií. „Preferovať nukleárnu energiu je neakceptovateľné. Nukleárna energia nie je bezpečná, ani ekonomická. Súdny spor by tak mohol zneistiť potenciálnych investorov,“ zdôraznil Rupprechter.

Britská elektráreň Hinkley Point by mala začať prevádzku v roku 2023. Európska komisia vlani v októbri Veľkej Británii schválila plán poskytnúť na jej výstavbu a prevádzku štátnu pomoc 16 mld. GBP.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. mája 2015 11:49

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...