Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
24. júna 2014 14:17 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rakúšania a Rusi pokračujú v „plynovom“ bratstve

Spoločnosti OMV a Gazprom podpísali dohodu o výstavbe rakúskej časti plynovodu Južný prúd.

Generálny riaditeľ rakúskej energetickej skupiny OMV Gerhard Roiss a šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller v utorok podpísali dohodu o výstavbe rakúskej časti plynovodu Južný prúd. Ten má od roku 2017 prepravovať ruský zemný plyn do Rakúska. Podpis zmluvy sprevádza v Rakúsku kontroverzná návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina a vzhľadom na súčasný konflikt na Ukrajine je sporný aj samotný projekt Južný prúd.

Európska komisia chce projekt zmraziť a Bulharsko, ktoré je závislé na dodávkach plynu z Ruska, pod jej tlakom predbežne zastavilo práce na plynovode. Brusel sa odvoláva na legislatívu EÚ, ktorá zakazuje, aby producenti zemného plynu zároveň kontrolovali prístup k distribúcii. OMV však označuje projekt za kľúčový pre bezpečnosť dodávok energií a šéf skupiny Roiss po podpise zmluvy uviedol, že projekt bude „v plnom súlade s európskym právom“.

Ako pri podpise dohody informoval šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller, v súčasnosti Gazprom rokuje s Európskou komisiou o schválení tohto projektu. Rakúsky partner spoločnosti, firma OMV, informoval, že na plyn z nálezu v Čiernom mori sa však daná dohoda nevzťahuje. Spoločnosť uviedla, že „prístup tretích strán (k plynovodu Južný prúd) je záležitosť, ktorá musí byť prerokovaná s komisiou v Bruseli“.

Plynovod Južný prúd by prepravoval ruský plyn do Európy, pričom by obchádzal územie Ukrajiny. Vzhľadom na konflikt na Ukrajine sa plán na výstavbu plynovodu stal stredobodom napätia medzi Ruskom a Európskou úniou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies