Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA
12. júla 2013 15:00 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Rafinérsky biznis čaká naďalej ťažké obdobie

Rafinérske odvetvie čaká ťažké obdobie. Ako uviedol pre agentúru SITA hlavný ekonóm spoločnosti Slovnaft Marek Senkovič, hospodárske výsledky rafinérskeho odvetvia s vysokou pravdepodobnosťou budú slabšie v porovnaní s rokmi predchádzajúcej dekády. „Európske rafinérie, na rozdiel od amerických či ázijských, naďalej trpia pod vyššími vstupnými výrobnými nákladmi na suroviny, energie, ale i sprievodnými znevýhodňujúcimi nákladmi z rôznych oblastí ako je napríklad oblasť bezpečnostných, environmentálnych či pracovných podmienok. Firmy budú musieť naďalej pokračovať vo vnútorných transformáciách,“ povedal Senkovič.

Ceny motorových palív na čerpacích staniciach sledujú vývoj cien ropných produktov na medzinárodných burzách v Rotterdame, respektíve v New Yorku, a tie zase s rôznou intenzitou kopírujú ceny ropy. „Ceny ropy v poslednom období výraznejšie vzrástli vzhľadom na zvýšené napätie v Egypte či na Blízkom východe. Rast cien ropy podporujú aj zlepšujúca sa nálada spotrebiteľov v Spojených štátoch a pokles jej zásob vzhľadom na spotrebu ropných produktov, ktorá je v lete najvyššia,“ uviedol Senkovič. V európskych aj ďalších krajinách je preto možné podľa neho očakávať rast cien palív. „Nepochybne však potom príde aj k znižovaniu cien palív, tak ako v predchádzajúcom období,“ upozornil

Prvý polrok tohto roka podľa Slovnaftu kopíroval v rafinérskom biznise obdobné trendy ako v minulých rokoch. „V prvom polroku bolo na Slovensku badať obdobné trendy ako v minulých rokoch, teda mierny zhruba jeden až dvojpercentný pokles spotreby nafty a pomerne významný zhruba štyri až šesťpercentný pokles spotreby benzínu. Podobný vývoj očakávame aj v ďalšej časti roku,“ doplnil Senkovič.

Bratislavská rafinéria očakáva komplikované trhové podmienky vyvolané kontinuálne znižujúcou sa spotrebou ropných produktov v Európe a súčasne narastajúcou ponukou zo strany dovážajúcich mimoeurópskych producentov. „Slovnaftu sa to bude tiež týkať, pričom však naďalej ostáva silno investične zameraným, aby si svoje aktuálne konkurenčné prednosti zachoval i do budúcnosti,“ uzavrel Senkovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame