Putin ponúkol Grécku spoluprácu pri projekte Turecký prúd

7. mája 2015 17:58

O možnosti financovania gréckych spoločností, ktoré sa zapoja do prác na novom plynovode z Ruska do Turecka, hovoril telefonicky ruský prezident Vladimir Putin s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom.

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Rusko je ochotné poskytnúť financovanie gréckym spoločnostiam, ktoré sa zapoja do prác na novom plynovode z Ruska do Turecka. Uviedol to podľa tlačovej služby Kremľa vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Podobný návrh mal Putin podľa Kremľa prezentovať už v apríli počas Tsiprasovej návštevy Moskvy. O telefonáte Putina s Tsiprasom predtým informoval úrad gréckeho premiéra, podrobnosti však neposkytol.

Rusko sa v decembri minulého roka vzdalo projektu Južný prúd. Plynovod mal privádzať ruský plyn popod Čierne more do Bulharska. Moskva teraz presadzuje plány na výstavbu tzv. Tureckého prúdu. Plynovod by mal prepravovať zemný plyn z Ruska cez Čierne more a odtiaľ ďalej do Grécka. Zámer je v súlade s plánmi Moskvy neexportovať plyn od roku 2019 cez Ukrajinu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?