Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP
10. apríla 2014 17:23 PlynAktuality od SITASITA

Putin chce rokovať s predstaviteľmi EÚ, oslovil aj Fica

Spor s Kyjevom o platby za ruský plyn môže ohroziť dodávky plynu pre európskych odberateľov, varuje ruský prezident v liste predstaviteľom EÚ

Cenový spor medzi Ruskom a Ukrajinou môže mať negatívne dopady na dodávky plynu pre európskych odberateľov. V liste adresovanom najvyšším predstaviteľom EÚ to tvrdí ruský prezident Vladimir Putin, ktorý chce o problematike s európskymi partnermi čo najskôr rokovať. O liste informoval vo štvrtok Putinov hovorca Dmitrij Peškov.

„Situácia je naliehavá,“ povedal Peškov. Ruská hlava štátu preto navrhuje „mechanizmus dialógu“ s cieľom umožniť čo najskôr rokovania o vzniknutej situácii, dodal hovorca. Bližšie údaje k obsahu, ani mená lídrov, ktorým bol list adresovaný, Peškov neuviedol. Slovenský premiér Robert Fico predtým vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že od ruského prezidenta dostal list, ktorého predmetom bola energetická bezpečnosť v rámci Európy.

Rusko minulý týždeň zvýšilo Ukrajine cenu plynu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Ukrajina vyššie ceny odmieta a vláda v Kyjeve v stredu oznámila, že krajina prestala pumpovať ruský zemný plyn do svojich podzemných zásobníkov. To by mohlo ohroziť stabilitu dodávok pre Európu.

Dodávky z Ruska pokrývajú 30 % spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu. Vlani sa dodávky ruského plynu na trhy Európskej únie a Turecka zvýšili na historické maximum 162 mld. kubických metrov. Ruský vývoz na tieto trhy v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 2,4 %, keďže európski zákazníci nakupovali plyn s predpokladom, že dodávky zo strany Gazpromu by sa mohli narušiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies