Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
13. septembra 2013 14:37 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Putin a Medvedev podporujú zníženie vývozného cla na ropu

Ruský prezident Vladimir Putin a ruský premiér Dmitrij Medvedev podporujú návrh na postupné znižovanie vývozného cla na ropu a zvýšenie dane z ťažby nerastných surovín počas troch rokov. V piatok to povedal námestník ministra financií Sergej Šatalov. Doplnil, že ministerstvo dostalo úlohu vypočítať, ako by tento navrhovaný krok ovplyvnil domáce ceny pohonných látok. Ruské ministerstvo financií už skôr plánovalo, že navrhne postupné zníženie vývozných ciel na ropu a zvýšenie dane z ťažby od roku 2014, aby sa ruský daňový systém stal vyvážanejší.

Rusko, ktoré je najväčším producentom ropy na svete, musí nájsť rovnováhu medzi svojou potrebou opäť naplniť štátnu pokladnicu a obavami, že by odstrašilo potenciálne investície do projektov, ktoré by zvýšili objem produkcie. Ruské ministerstvo financií v apríli informovalo, že chce energetickému sektoru zvýšiť dane, aby malo z čoho zaplatiť vylepšovanie infraštruktúry, ktoré je potrebné na dosiahnutie udržateľnej miery rastu. Návrh vyvolal nespokojnosť ťažobných spoločností, ktoré varovali, že daňové zaťaženie by mohlo mať negatívny dopad na budúcu produkciu, a tým pádom aj na príjmy ruskej štátnej pokladnice.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame