Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce Slovenské elektrárne jadrová energia zdroje energie
Areál Atómovej elektrárne Mochovce seas.sk
8. apríla 2019 14:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Prvý mochovecký blok je odstavený

V prvom jadrovom bloku Atómovej elektrárne Mochovce vymenia energetici asi jednu pätinu jadrového paliva.

Slovenské elektrárne začali s odstávkou svojich jadrových blokov. Prvou z tohtoročných naplánovaných generálnych odstávok je odstávka prvého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ide o v poradí už devätnástu generálnu odstávku na prvom mochovskom bloku. „V piatok večer sme začali znižovať výkon reaktora a v sobotu ráno sme odfázovali posledný turbogenetáror od siete. Začala tak prvá z celkovo štyroch tohtoročných plánovaných generálnych odstávok slovenských jadrových elektrární,“ informovali Slovenské elektrárne.

Do harmonogramu odstávky je zahrnutá aj výmena časti jadrového paliva, asi jedna pätina z 349 palivových kaziet v reaktore. Energetici taktiež skontrolujú, upravia a vylepšia dôležité havarijné systémy. „Ide napríklad o práce na niekoľkoročnom programe seizmického zodolnenia elektrárne, ktoré možno vykonať iba počas odstávky, ako aj opravy zariadení s cieľom ďalšieho zvýšenia bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky jadrového bloku,“ dodal najväčší slovenský výrobca elektriny. Rozsah prác odstávky predstavuje asi 4 300 zákaziek, na ktorých bude pracovať asi tisíc ľudí.

„V priebehu prvého polroka 2019 začnú aj odstávky najskôr štvrtého a potom tretieho bloku jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach. Na jeseň je naplánovaná rozšírená odstávka druhého bloku v Mochovciach,“ konštatovali elektrárne.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce, každý s výkonom 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Hrubý výkon každého z blokov bol v roku 2008 zvýšený z 440 na 470 megawattov. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 miliónov megawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame