Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com
23. novembra 2016 11:14 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Prví záujemcovia si už zarezervovali dotáciu na elektromobil

Zväz automobilového priemyslu SR za necelé dva týždne eviduje rezerváciu dotácie na jedenásť vozidiel. Z toho deväť na kúpu elektromobilu a dve na kúpu hybridného vozidla.

Šrotovné na elektromobily sa pomaly rozbieha. Za necelé dva týždne od začatia poskytovania podpory na kúpu elektromobilu či hybridného vozidla eviduje Zväz automobilového priemyslu SR rezerváciu dotácie na jedenásť vozidiel. Z toho deväť na kúpu elektromobilu a dve na kúpu hybridného vozidla. Zväz je zatiaľ so záujmom o program podpory spokojný. „Napriek tomu, že naša internetová stránka poskytuje detailné informácie o podpornom mechanizme a postupy a je masívne navštevovaná, tak dostávame niekoľko mailov a telefonátov denne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk generálny sekretár zväzu Ján Pribula.

Povzbudivý štart

Podľa automobilového zväzu je jedenásť rezervácii na dotácie za necelé dva týždne uspokojivých. „Ak to porovnáme so štandardom v minulom roku, kedy sa napríklad zaregistrovalo za celý rok spolu 56 nových elektrických vozidiel, tak týždenný výsledok deväť rezervácií je povzbudivý,“ konštatoval Pribula.

Zatiaľ dotáciu nevyplatili

Zväz automobilového priemyslu zatiaľ žiadnemu záujemcovi dotáciu na kúpu elektromobilu či hybridného vozidla nevyplatil. Dotácia je totiž schválená až vtedy, ak je vozidlo predané zákazníkovi a je zaregistrované. „Až na takéto vozidlo, ktoré spĺňa aj ostatné podmienky podporného mechanizmu, môže byť odsúhlasená podpora. Takýto prípad však ešte nenastal, nakoľko na skladoch predajcov sa takéto “voľné” vozidlá bežne nenachádzajú a je treba ich objednať vo výrobe,“ uzavrel Pribula.

Projekt Ministerstva hospodárstva SR a Zväzu automobilového priemyslu SR podporí nákup elektromobilov a hybridných vozidiel celkovou sumou 5,2 milióna eur. Nový automobil na čisto elektrický pohon získa príspevok päťtisíc eur a v hybridnej kombinácii s doplnkovým spaľovacím motorom získa nový vlastník dotáciu tritisíc eur. O podporu musia záujemcovia požiadať priamo predajcu. Základnou podmienkou podpory je, aby išlo o nový doposiaľ neregistrovaný automobil, predávaný na Slovensku. Podporu môžu žiadať všetci občania, ako aj podnikateľské subjekty či samosprávy. Priamo pri kúpe vozidla sa však vyplatí len časť príspevku a zvyšok počas ďalších dvoch rokov registrácie. Celý projekt bude trvať do konca budúceho roka, respektíve do vyčerpania vyčlenených prostriedkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame