Protimonopolný úrad kartel na trhu s palivami nenašiel

26. februára 2015 17:18
Autor: SITA

Protimonopolný úrad skúmal koreláciu cien, cenové rozpätie a variabilitu cien medzi jednotlivými čerpacími stanicami.

Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA

Prešetrovanie maloobchodného trhu s pohonnými hmotami na Slovensku podľa Protimonopolného úradu (PMÚ) SR nepreukázalo existenciu cenového kartelu. Svoje tvrdenia úrad zakladá na analýze údajov o približne 640 čerpacích staniciach počas rokov 2013 a 2014. PMÚ skúmal koreláciu cien, cenové rozpätie a variabilitu cien medzi jednotlivými čerpacími stanicami.

Kartelu nenahráva ani štruktúra trhu

Traja najsilnejší hráči, Slovnaft, OMV a Shell podľa úradu síce tvoria 50 percent maloobchodného trhu, zostávajúcu polovicu si však delí veľa ďalších spoločností. „Cenový kartel je pri takejto trhovej štruktúre menej pravdepodobný,“ konštatovala Andrea Wilhelmová z PMÚ. Kartelovú dohodu má komplikovať aj skutočnosť, že ceny pohonných hmôt sa pomerne často menia. PMÚ tiež porovnával ceny palív na Slovensku s okolitými krajinami a Európskou úniou ako takou. Ako konštatuje, potvrdilo sa, že u nás reagujú ceny pohonných hmôt na zmeny cien ropy pomalšie ako u našich susedov.

„Na základe získaných údajov z vykonaných analýz cien, analýzy štruktúry a fungovania samotného maloobchodného trhu s pohonnými hmotami úrad momentálne nevidí priestor pre svoj zásah z dôvodu podozrenia z uzatvorenia dohody obmedzujúcej súťaž v podobe cenového kartelu,“ uviedla Wilhelmová.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?