Projekt výroby energie z odpadu plastov spojil celé mesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odpad
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ľudia spísali petíciu, ktorú s vyše tritisíc podpismi predložili na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve.

Proti zámeru vyrábať energiu z plastového odpadu je celé mesto Zlaté Moravce a okolité obce. Ľudia spísali petíciu, ktorú s vyše tritisíc podpismi predložili na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. Zvolalo ho mesto pre zámer súkromného investora postaviť v priemyselnom parku zariadenie na zhodnocovanie plastového odpadu. Búrlivá diskusia trvala dve hodiny a ľudia ani nedali slovo predkladateľovi zámeru a vypískali ho. „Nechceme vás tu, choďte do Talianska, odkiaľ sem chcete voziť ich odpad!“ kričali desiatky obyvateľov, ktorí prišli do divadelnej sály Mestského strediska kultúry a športu. Prišli sem nielen občania Zlatých Moraviec, ale aj starostovia a ľudia z okolitých obcí. „Pod pláštikom malého množstva elektrickej energie sa nemôžeme stať pokusným králikom pyrolytickej technológie, kde nám z Talianska budú voziť stovky ton nedefinovateľného odpadu v peletách a v nich všelijaký plast, dobrý aj zlý, ftaláty, chlór, laky, lepidlá,“ povedal viceprimátor Jozef Škvarenina.

Ľudia po búrlivej diskusii žiadali vedenie mesta, aby zámer zastavilo. Mnohí si však nedali vysvetliť, že ide o nesúhlasné stanovisko poslaneckého zboru, ktoré treba odoslať do začiatku februára. O všetkom však rozhodne ministerstvo životného prostredia až po posúdení a prijatí stanovísk dotknutých orgánov. Primátor Peter Lednár ľudí upokojoval, že nič nepodpíše. „Buďte si istí, že keď príde k podpísaniu stavebného povolenia alebo niečoho podobného, tak to nepodpíšem,“ vyhlásil Lednár.

So zámerom vybudovať v miestnom priemyselnom parku zariadenie na energetické zhodnocovanie plastov prišla slovenská spoločnosť WFF Drevotes. Hlavnou vstupnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad. Ten bude dovážaný z Talianska. Neskôr sa počíta aj so zhodnocovaním plastového odpadu vyprodukovaného na Slovensku. Pre výrobu elektriny by sa v novom energetickom zdroji čiastočne spaľovala aj zmes tvorená drevom, papierom a handrami. „Nejde o spaľovanie plastov a odpadu, ako si to ľudia vysvetľujú, ale o tepelný rozklad bez prístupu vzduchu, čiže nie je tam proces horenia a to, čo zostane, je možné spracovať alebo následne spáliť v piestových spaľovacích motoroch,“ vysvetľuje predkladateľ zámeru Juraj Musil.

Takéto zariadenia už na Slovensku sú a budujú sa aj v zahraničí. Výstavba by si mala vyžiadať od 84 do 105 miliónov eur. Zamestnať by mali približne sto ľudí, čo však niektorí obyvatelia považovali za zavádzajúcu informáciu. „Píše sa tam, že to bude šesť samostatných jednotiek a preto môže nastať synergický efekt a niektoré pozície sa postupne spoja, takže to môže byť nakoniec iba päťdesiat ľudí, ktorí tam získajú prácu,“ upozornil Rastislav Šindler, člen petičného výboru. V Zlatých Moravciach a okolí už zozbierali vyše tritisíc podpisov a ďalšie pribúdajú. Petícia bude pokračovať aj cez víkend až do utorka. V Zlatých Moravciach bude však ešte oficiálne verejné prerokovanie zámeru, kde prídu aj kompetentní a odborníci. Termín stanoví mestský úrad. Až potom rozhodne ministerstvo životného prostredia, či dá tomuto projektu zelenú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať