Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto kosogass.cz
26. apríla 2015 10:13 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Projekt slovensko-poľského plynovodu napreduje

Slovenská aj poľská strana sa v súčasnosti venujú projekčným a povoľovacím prácam na projekte.

Projekt výstavby slovensko-poľského plynovodu pokračuje podľa stanoveného harmonogramu. Predstavitelia slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream a poľskej firmy Gaz-System, vo Veľkých Kapušanoch rokovali o právnych, regulačných a technických aspektoch projektu. „Spoločnosti sa v súčasnosti intenzívne venujú projekčným a povoľovacím prácam na projekte,“ informovala spoločnosť Eustream.

Podpísali dodatok

Súčasťou prípravných prác je aj podpísanie dodatku k zmluve o spolupráci, ktorú spoločnosti uzavreli. „Dodatkom vyjadrili záväzok spoločne pracovať na prípravnej fáze projektu, vrátane environmentálnych a územných aspektov, až po získanie stavebného povolenia,“ dodal Eustream. V rámci prípravných fáz už spoločnosti obdržali od regulačných úradov rozhodnutie o cezhraničnom pridelení nákladov. Eustream spoločne s poľským Gaz-System získali minulý rok podporu z európskych fondov na financovanie prípravných prác do výšky 50 % oprávnených nákladov.

Plynovod za milióny

Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 140 miliónov eur. Suma ešte nemusí byť konečná. Podľa investičného zámeru, ktorý už Eustream predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), v hre sú tri trasy nového plynovodu. Nateraz je isté, že plynovod bude ústiť v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch a s poľskou stranou sa prepojí pri obci Palota v medzilaboreckom okrese. Plynovod by mal mať na slovenskej strane dĺžku od 106 do 118 kilometrov, podľa toho, pre aký variant sa investor rozhodne.

Už o päť rokov

S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020. Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska, čím sa vytvorí možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies