Projekt plynovodu Nord Stream 2 sa zasekol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Firmy Engie, Gazprom, OMV, Shell, Uniper a Wintershal stiahli oznámenie o zámere vytvoriť spoločný podnik na výstavbu a prevádzku plynovodu pre námietky poľského protimonopolného úradu. Tvrdia však, že plynovod sa vybuduje aj bez spoločného podniku.

Energetické spoločnosti Engie, Gazprom, OMV, Shell, Uniper a Wintershal sa rozhodli stiahnuť svoje oznámenie o zámere vytvoriť spoločný podnik na prevádzku plánovaného plynovodu Nord Stream 2, ktoré predložili poľskému protimonopolnému úradu. Informovala o tom v utorok na svojej internetovej stránke francúzska energetická firma Engie. Dodala, že všetky zúčastnené firmy sú presvedčené, že projekt je nevyhnutný pre európsky energetický systém a každá z nich preto bude individuálne uvažovať o alternatívnych spôsoboch príspevku k projektu. Rozhodnutie firiem stiahnuť oznámenie o zámere vytvoriť spoločný podnik neovplyvňuje pokračovanie výstavby plynovodu Nord Stream 2 ani časový plán výstavby, konštatuje sa vo vyhlásení, ktoré spoločnosť Engie zverejnila.

Poľský Úrad na ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov (UOKiK) ešte v piatok uviedol, že nebude možné vytvoriť firmu pre výstavbu a prevádzku plynovodu Nord Stream. Firmy, ktoré spoločný podnik chceli vytvoriť, tak ohlásenie stiahli vo svetle námietok zo strany UOKiK. Úrad uviedol, že zrealizoval rozsiahlu štúdiu, ktorá potvrdila jeho obavy, že spoločný podnik by mohol viesť k obmedzeniu konkurencie. „Gazprom má dominantné postavenie na trhu, pokiaľ ide o dodávky plynu do Poľska a táto dohoda by mohla ešte viac posilniť vyjednávaciu pozíciu firmy voči užívateľom v Poľsku,“ uviedol úrad.

Ruský portál kommersant.ru v pondelok citoval ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova, ktorý uviedol, že Moskva nechce túto otázku politizovať. „Sme presvedčení, tak ako európski partneri, ktorí spolu s Gazpromom na tomto projekte pracujú, že plynovod bude podporovať diverzifikáciu trás dodávok plynu na európsky kontinent,“ poznamenal Lavrov.

Premiéri deviatich stredo a východoeurópskych krajín vrátane Slovenska, ešte v marci poslali šéfovi Európskej komisie Jean Claude Junckerovi list, v ktorom vyčítajú projektu Nord Stream 2 geopolitické dôsledky ako aj riziká energetickej bezpečnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Gazprom