Projekt plynovodu Nabucco stroskotal

26. júna 2013 15:08

Konzorcium Nabucco nezíska plyn z ložiska Šach Deniz v Azerbajdžane. Informovala o tom v stredu rakúska spoločnosť OMV, ktorá patrí k poprednom akcionárom konzorcia. Spoločnosť pre agentúru APA v stručnom vyhlásení potvrdila správu, ktorú predtým priniesol denník die Presse. Plyn z najväčšieho náleziska v oblasti Kaspického mora bol pre udržateľnosť projektu kľúčový.

Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

OMV rozhodnutie konzorcia Šach Deniz akceptuje, firma je však presvedčená, že ponuka Nabucco Gas Pipeline International (NGPI) „splnila všetky požadované kritériá a bola mimoriadne konkurencieschopná“, uviedla OMV vo vyhlásení. Firma bude podľa vyhlásenia skúmať možnosti, ako rozšíriť existujúce trasy pre tranzit plynu do Európy a zužitkuje pri tom aj výsledky prípravných prác v rámci projektu Nabucco. O ďalšom postupe má informovať šéf OMV Gerhard Roiss na tlačovej konferencii s plánovaným začiatkom o 13:30 SELČ.

Plynovod Nabucco mal prepravovať surovinu do Európy z oblasti Kaspického mora. Pôvodne mal mať dĺžku 4 tis. km. Podľa niektorých kritikov by náklady v sume viac ako 12 mld. USD boli príliš vysoké a bez ruských dodávok by kaspický región nebol schopný poskytnúť potrebné množstvo plynu. ÖMV a jej partneri preto navrhli menšiu verziu projektu s názvom Nabucco West, ktorou by sa dovážal plyn zo západnej hranice Turecka do Rakúska. Išlo by pritom o plynovod s dĺžkou 1 300 km.Čo si o tom myslíte?