Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
26. júna 2013 15:08 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Projekt plynovodu Nabucco stroskotal

Konzorcium Nabucco nezíska plyn z ložiska Šach Deniz v Azerbajdžane. Informovala o tom v stredu rakúska spoločnosť OMV, ktorá patrí k poprednom akcionárom konzorcia. Spoločnosť pre agentúru APA v stručnom vyhlásení potvrdila správu, ktorú predtým priniesol denník die Presse. Plyn z najväčšieho náleziska v oblasti Kaspického mora bol pre udržateľnosť projektu kľúčový.

OMV rozhodnutie konzorcia Šach Deniz akceptuje, firma je však presvedčená, že ponuka Nabucco Gas Pipeline International (NGPI) „splnila všetky požadované kritériá a bola mimoriadne konkurencieschopná“, uviedla OMV vo vyhlásení. Firma bude podľa vyhlásenia skúmať možnosti, ako rozšíriť existujúce trasy pre tranzit plynu do Európy a zužitkuje pri tom aj výsledky prípravných prác v rámci projektu Nabucco. O ďalšom postupe má informovať šéf OMV Gerhard Roiss na tlačovej konferencii s plánovaným začiatkom o 13:30 SELČ.

Plynovod Nabucco mal prepravovať surovinu do Európy z oblasti Kaspického mora. Pôvodne mal mať dĺžku 4 tis. km. Podľa niektorých kritikov by náklady v sume viac ako 12 mld. USD boli príliš vysoké a bez ruských dodávok by kaspický región nebol schopný poskytnúť potrebné množstvo plynu. ÖMV a jej partneri preto navrhli menšiu verziu projektu s názvom Nabucco West, ktorou by sa dovážal plyn zo západnej hranice Turecka do Rakúska. Išlo by pritom o plynovod s dĺžkou 1 300 km.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame