Projekt novej jadrovej elektrárne analyzujú ekológovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach Foto: Ilustračné, javys.sk

Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie by sa mal ukončiť vypracovaním záverečného stanoviska, niekedy v prvej polovici roku 2016.

Myšlienka postaviť novú jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach je na svete už zhruba šesť až sedem rokov. Vznikla počas vládnutia prvého kabinetu Roberta Fica. Aj keď sa možno niekomu mohlo zdať, že projekt sa postupne dostane do šuflíka, zatiaľ tak tomu nie je. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ktorá bola založená práve za účelom výstavby nového jadrového zdroja, na projekte stále pracuje. Momentálne sa projektom zaoberajú ekológovia, ktorí začali proces posudzovania vplyvov na životné prostredie – takzvaný proces EIA. K projektu sa stihli už vyjadriť aj okolité krajiny, ktoré ho majú nárok z hľadiska životného prostredia pripomienkovať.

Tradiční Rakúšania

Nikoho hádam neprekvapí, že najviac pripomienok mali Rakúšania. Tí sú totiž známi svojim negatívnym postojom k atómovým elektrárňam. Rakúska republika doručila nášmu ministerstvu životného prostredia desať odborných stanovísk. Taktiež zaslala 275 pripomienok z regiónu Dolného Rakúska. Z Českej republiky prišli tri konkrétne požiadavky k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí z Krajskej hygienickej stanice Juhomoravského kraja. Maďari doručili na ministerstvo životného prostredia vyjadrenie s 28 pripomienkami, ktoré požadujú zapracovať, respektíve zohľadniť počas ďalšieho procesu EIA. Poliaci zaslali päť bodov na spresnenie informácií a päť ďalších požiadaviek na doplnenie činnosti. Taktiež doručili stanovisko odbornej organizácie so 14 pripomienkami. Ukrajinci mali k projektu deväť pripomienok.

Proces EIA pokračuje

V súčasnosti má projekt výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach vypracovaný Rozsah hodnotenia navrhovanej činnosti. Ten obsahuje požiadavky a pripomienky od dotknutých orgánov, samospráv, verejnosti a susedných krajín. Následne ekológovia vypracujú Správu EIA. Tá by mala byť dokončená v druhej polovici budúceho roka. „Súčasťou Správy EIA bude podrobné vyhodnotenie vplyvov nového jadrového zdroja na jednotlivé zložky životného prostredia a na zdravie obyvateľstva na základe vykonaných podrobných analýz,“ uviedla spoločnosť JESS. Po vypracovaní spomínanej správy budú nasledovať verejné prerokovania navrhovanej činnosti na úrovni dotknutých obcí, vrátane cezhraničných konzultácií. „Proces EIA uzavrie záverečné stanovisko k projektu, ktorého vydanie sa očakáva v prvej polovici roka 2016,“ dodáva JESS. Záverečné stanovisko je nevyhnutným podkladom na ďalšie povoľovacie činnosti v rámci konaní v zmysle atómového a stavebného zákona.

Odkiaľ vezmú peniaze?

Aj keď sa s výstavbou novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach počíta až v roku 2021, všetky zainteresované strany hľadajú mecenáša, ktorý by bol projekt ochotný financovať. Podľa investičného zámeru, ktorý majú ekológovia na stole, si totiž výstavba jedného jadrového bloku vyžiada od 4 do 6 miliárd eur. Pri vzniku spoločnosti JESS vláda rátala, že s výstavbou pomôžu Česi. Aj preto prizvala do projektu českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá sa stala 49-percentným akcionárom firmy JESS (zvyšný podiel drží štát porostredníctvom štátnej akciovky JAVYS – poz. red.). Česi si to však medzičasom rozmysleli, a oznámili, že by z projektu radi vycúvali. Chcú sa totiž sústrediť na dostavbu svojej atómovej elektrárne v Temelíne. Začal sa preto hľadať nový investor. Dlho to vyzeralo, že by mohol do projektu vstúpiť ruský gigant, spoločnosť Rosatom. Tej však vláda nechcela garantovať výkupnú cenu elektriny vyrobenej v novej elektrárni. Rusi tak cúvli, a v súčasnosti nie je jasné, či o bohunický projekt majú ešte záujem. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský v decembrovom rozhovore pre náš portál pripustil, že záujem o projekt je aj z iných krajín. Nechcel to však viac konkretizovať, keďže podľa neho išlo o neformálne stretnutia na úrovni veľvyslancov.

V prevádzke o 15 rokov

Nová jadrová elektráreň bude stáť na mieste v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1. Podľa investičného zámeru sa v súčasnosti uvažuje s vybudovaním jadrovej elektrárne v Bohuniciach s tlakovodným reaktorom (PWR) generácie III+. Pôjde buď o výstavbu jedného alebo dvoch blokov s maximálnym inštalovaným výkonom do 2 400 megawattov. Ak by sa staval iba jeden blok, jeho výkon by bol 1 700 megawattov, ak sa rozhodne pre výstavbu dvoch blokov, každý z nich bude mať výkon 1 200 megawattov. So skúšobnou prevádzkou by sa podľa JESS mohlo začať v roku 2027. O dva roky neskôr by prešla jadrová elektráreň do trvalej prevádzky. Životnosť novej atómovej elektrárne je naplánovaná na 60 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie JESS Jadrová energetická spoločnosť Slovenska