Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Terminál ropovodu Adria v chorvátskom Omišalji.
Spoločnosť Transpetrol v rámci projektu rekonštrukcie a modernizácie ropovodu Adria zrekonštruuje na slovenskej strane časť rozpovodu Družba. Na snímke terminál ropovodu Adria v chorvátskom Omišalji. janaf.hr
6. augusta 2013 12:04 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Projekt modernizácie ropovodu Adria už analyzujú „zelení“

Projektom rekonštrukcie a modernizácie ropovodu Adria sa už zaoberajú povoľujúce orgány z oblasti životného prostredia. Spoločnosť Transpetrol, a.s., ktorá má pre spomínaný projekt za úlohu rekonštruovať na slovenskej strane ropovod Družba, už predložila investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Slovenský prepravca ropy chce od marca do konca budúceho roka zrekonštruovať necelých deväť kilometrov ropovodu na trase Tupá – Maďarská republika. Vyžiadať by si to malo zhruba 8 miliónov eur.

Rekonštrukcia a modernizácia ropovodu zo slovenskej obce Tupá do maďarského Százhalombattu má okrem iného priniesť zvýšenie prepravnej kapacity zo súčasných 3,5 milióna ton ropy za rok na 6 miliónov ton ropy za rok. Transpetrol na slovenskej strane vymení pre zvýšenie prepravnej kapacity existujúce potrubie s menovitým tlakom necelých päť megapascalov za potrubie s tlakom viac ako šesť megapascalov.

„Medzištátny ropovod poskytne plnohodnotné krátko-, ale i dlhodobé zabezpečenie ropy pre Slovensko z chorvátskeho morského pobrežia, pokiaľ by nastali výpadky v dodávkach ropy na hlavnej trase prostredníctvom ropovodu Družba,“ uviedla spoločnosť Transpetrol v predloženom investičnom zámere. Zrekonštruovaný ropovod bude mať možnosť aj reverzného chodu smerom zo Slovenska do Maďarska. „To umožní prepravovať ropu aj pre rafinérie v Maďarsku, Chorvátsku, Bosne a Srbsku,“ dodal Transpetrol.

Na rekonštrukcii a modernizácii úseku ropovodu Adria sa zúčastnia okrem Transpetrolu aj spoločnosti Slovnaft a MOL. Tie majú vykonať rekonštrukčné a modernizačné práce ropovodu na maďarskej strane o dĺžke zhruba 120 kilometrov. Celkové náklady na modernizáciu prepojenia slovenskej a maďarskej ropovodnej sústavy dosiahnu zhruba 65 mil. eur. Plánovaná modernizácia ropovodu taktiež umožní prepraviť dodatočných 1,2 až 1,5 milióna ton pre potreby rafinérií v Česku.

Spoločnosti Transpetrol, Slovnaft a MOL sa koncom minulého roka dohodli na memorande, vďaka ktorému budú firmy práce na ropovodných sústavách koordinovať a budú pri nich spolupracovať tak, aby bolo možné modernizovaný ropovod čo najskôr sprevádzkovať. Všetky práce sa dajú podľa kompetentných zrealizovať počas dvoch rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies