Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
13. apríla 2018 12:31 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Prognóza dopytu po rope sa nezmenila

Medzinárodná agentúra pre energetiku uviedla, že zatiaľ nie je jasné, či sa cena ropy Brent udrží nad hranicou 70 USD za barel.

Politická neistota v súvislosti s ďalším krokmi v Sýrii a Jemene prispela k tomu, že cena severomorskej ropy Brent sa dostala nad hranicu 70 USD za barel, ale podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) ešte nie je jasné, či zvýšenie cien bude trvalé a aký bude jeho vplyv na vývoj dopytu. Zatiaľ agentúra svoju celkovú prognózu rastu dopytu v tomto roku nezmenila. IEA to uviedla v pravidelnej mesačnej správe o vývoji na trhu s ropou, ktorú v piatok zverejnila na svojej internetovej stránke.

Agentúra očakáva, že globálny dopyt po rope v tomto roku posilní o 1,5 mil. barelov denne. Tento rast by však podľa nej mohlo ohroziť terajšie napätie v obchodných vzťahoch medzi Čínou a USA. Pokiaľ ide o americkú produkciu ropy, IEA prognózuje, že v tomu roku sa medziročne zvýši o 1,3 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame