Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto omv.com
10. novembra 2016 14:10 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Produkcia ropy vo svete sa zvýšila

Dodávky ropy na globálny trh podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku minulý mesiac stúpli o 0,8 mil. barelov denne na 97,8 mil. barelov.

Globálna ťažba ropy sa v októbri zväčšila, hoci Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) prisľúbila obmedzenie produkcie v snahe podporiť ceny. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila vo štvrtok. Dodávky ropy na globálny trh podľa jej údajov minulý mesiac stúpli o 0,8 mil. barelov denne na 97,8 mil. barelov denne. Agentúra ďalej konštatovala, že oživenie produkcie v Iraku, Líbyi a Nigérii posunulo októbrovú ťažbu OPEC-u na rekordnú úroveň 33,83 mil. barelov denne.

Rast produkcie kartelu v októbri prevážil nad poklesom ťažby v krajinách, ktoré nie sú členmi OPEC-u. Dopyt po rope v hlavných krajinách sa pritom podľa IEA zmenšuje v dôsledku spomalenia ekonomiky. Nízke ceny ropy pomohli spotrebiteľom, ale poškodili hospodárstva krajín, ktoré sú od jej ťažby závislé. Členovia OPEC-u preto v septembri sľúbili, že zredukujú produkciu na úroveň 32,5 až 33 mil. barelov denne. Finalizovať túto dohodu chcú tento mesiac na zasadaní kartelu vo Viedni. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, sa vo štvrtok obchodovala na úrovni 46,48 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame