Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Produkcia ropy v USA vzrastie na 9,6 miliónov barelov denne

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Po roku 2016, kedy bude produkcia čierneho zlata v krajine na úrovni predchádzajúceho maxima z roku 1970, sa ťažba stabilizuje a od roku 2020 začne klesať.

Produkcia ropy v USA bude aj naďalej rásť a v roku 2016 sa priblíži k rekordnej úrovni 9,6 mil. barelov denne. V pondelok o tom informoval Federálny úrad pre energetiku (EIA) vo svojej každoročnej prognóze. Nárast ťažby ropy z bridlíc, ktorú umožňuje technológia hydraulického štiepenia, zvýši produkciu USA počas nasledujúcich dvoch rokov o 800 tis. barelov denne. Po roku 2016, kedy bude produkcia na úrovni predchádzajúceho maxima z roku 1970, sa ťažba stabilizuje a od roku 2020 začne klesať.

Očakáva sa tiež, že produkcia zemného plynu v krajine sa zvýšil medzi rokmi 2012 a 2040 hlavne vďaka ťažbe hydraulickým štiepením bridlíc o 56 %. „Prognóza poukazuje na to, že pokročilé technológie ťažby ropy a zemného plynu aj naďalej zvyšujú domáce dodávky a menia povahu energetiky v americkej ekonomike a tiež zvyšujú potenciál USA pri vývoze plynu,“ uvádza Adam Sieminski z EIA. „Zvyšujúca sa ťažba ropy a plynu v USA tiež znižuje našu čistú závislosť na dovážanej rope a má pozitívny dopad na ekonomiku USA, keďže odvetvia náročné na zemný plyn zvyšujú svoju produkciu,“ dodal.

Ťažba ropy v USA klesla v roku 2006 na 5,1 mil. barelov denne, avšak v prvom týždni decembra 2013 dosahovala už 8 mil. barelov denne. Očakáva sa, že USA znížia využitie dovážaných energií z úrovne 16 % celkovej spotreby v roku 2012 na 4 % v roku 2040. USA sa tiež majú stať v roku 2018 čistým vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG), čo je o dva roky skôr, než EIA uvádzala vo svojej minuloročnej správe.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 17. decembra 2013 10:33

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...