Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
17. decembra 2013 10:33 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Produkcia ropy v USA vzrastie na 9,6 miliónov barelov denne

Po roku 2016, kedy bude produkcia čierneho zlata v krajine na úrovni predchádzajúceho maxima z roku 1970, sa ťažba stabilizuje a od roku 2020 začne klesať.

Produkcia ropy v USA bude aj naďalej rásť a v roku 2016 sa priblíži k rekordnej úrovni 9,6 mil. barelov denne. V pondelok o tom informoval Federálny úrad pre energetiku (EIA) vo svojej každoročnej prognóze. Nárast ťažby ropy z bridlíc, ktorú umožňuje technológia hydraulického štiepenia, zvýši produkciu USA počas nasledujúcich dvoch rokov o 800 tis. barelov denne. Po roku 2016, kedy bude produkcia na úrovni predchádzajúceho maxima z roku 1970, sa ťažba stabilizuje a od roku 2020 začne klesať.

Očakáva sa tiež, že produkcia zemného plynu v krajine sa zvýšil medzi rokmi 2012 a 2040 hlavne vďaka ťažbe hydraulickým štiepením bridlíc o 56 %. „Prognóza poukazuje na to, že pokročilé technológie ťažby ropy a zemného plynu aj naďalej zvyšujú domáce dodávky a menia povahu energetiky v americkej ekonomike a tiež zvyšujú potenciál USA pri vývoze plynu,“ uvádza Adam Sieminski z EIA. „Zvyšujúca sa ťažba ropy a plynu v USA tiež znižuje našu čistú závislosť na dovážanej rope a má pozitívny dopad na ekonomiku USA, keďže odvetvia náročné na zemný plyn zvyšujú svoju produkciu,“ dodal.

Ťažba ropy v USA klesla v roku 2006 na 5,1 mil. barelov denne, avšak v prvom týždni decembra 2013 dosahovala už 8 mil. barelov denne. Očakáva sa, že USA znížia využitie dovážaných energií z úrovne 16 % celkovej spotreby v roku 2012 na 4 % v roku 2040. USA sa tiež majú stať v roku 2018 čistým vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG), čo je o dva roky skôr, než EIA uvádzala vo svojej minuloročnej správe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame