Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
6. júna 2013 10:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Produkcia ropy v USA prekonala jej dovoz

Americká domáca ťažba ropy prvýkrát od začiatku roka 1997 bola minulý týždeň väčšia ako dovoz. Rastúca produkcia ropy z bridlíc zredukovala závislosť krajiny od čierneho zlata zo zahraničia. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnil americký Federálny úrad pre energetiku (EIA). Import ropy do USA v týždni končiacom sa 31. mája klesol na 7,268 mil. barelov denne a domáca ťažba mierne stúpla, a to na 7,3 mil. barelov denne.

Zväčšujúca sa produkcia ropy z bridlíc a iných nekonvenčných zdrojov za posledné dva roky zastavila desaťročia trvajúci pokles ťažby ropy v USA a zredukovala nutnosť nakupovať ropu v zahraničí. V prvom štvrťroku tohto roka americký dovoz ropy klesol na 681 mil. barelov z úrovne 785 až 800 mil. barelov , na ktorej bol v prvom kvartáli 2012 aj v prvých troch mesiacoch roka 2011.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame