Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Produkcia ropy v USA prekonala jej dovoz

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Americká domáca ťažba ropy prvýkrát od začiatku roka 1997 bola minulý týždeň väčšia ako dovoz. Rastúca produkcia ropy z bridlíc zredukovala závislosť krajiny od čierneho zlata zo zahraničia. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnil americký Federálny úrad pre energetiku (EIA). Import ropy do USA v týždni končiacom sa 31. mája klesol na 7,268 mil. barelov denne a domáca ťažba mierne stúpla, a to na 7,3 mil. barelov denne.

Zväčšujúca sa produkcia ropy z bridlíc a iných nekonvenčných zdrojov za posledné dva roky zastavila desaťročia trvajúci pokles ťažby ropy v USA a zredukovala nutnosť nakupovať ropu v zahraničí. V prvom štvrťroku tohto roka americký dovoz ropy klesol na 681 mil. barelov z úrovne 785 až 800 mil. barelov , na ktorej bol v prvom kvartáli 2012 aj v prvých troch mesiacoch roka 2011.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 6. júna 2013

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...