Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
2. novembra 2015 11:05 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Produkcia ropy v Rusku stále na postsovietskom maxime

V krajine sa v októbri ťažilo v priemere 10,78 mil. barelov ropy denne.

Rusko v októbri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšilo produkciu ropy o 0,4 % na 10,78 mil. barelov denne (bpd). Informovalo o tom v pondelok ruské ministerstvo energetiky. Produkcia tak prekonala septembrové postsovietske maximum 10,74 mil. bpd. Rusko zvyšuje produkciu ropy napriek nízkym cenám, keď slabý rubeľ čiastočne vyvažuje negatívne dopady klesajúcich ziskov. Krajina sa tiež snaží chrániť svoj trhový podiel v čase, kedy konkurenti, akými sú krajiny v oblasti Perzského zálivu, začínajú dodávať komoditu tradičným odberateľom ruskej ropy.

Najväčší svetový exportér ropy, Saudská Arábia, podľa agentúry Reuters v októbri vyťažil 10,1 mil. bpd. komodity. Členské štáty Organizácie krajín exportujúcich ropu sa budúci mesiac schádzajú na rokovania o produkčných kvótach. Znižovanie produkcie ako nástroj pre posilnenie cien odmieta kľúčový člen ropného kartelu, Saudská Arábia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame