Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
11. októbra 2016 11:04 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Produkcia OPEC-u v septembri stúpla

Ak chce Organizácia krajín vyvážajúcich ropu udržateľný rast cien, musí podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku rýchlo zrealizovať sľúbenú redukciu ťažby na 32,5 až 33 mil. barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) musí podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) rýchlo zrealizovať sľúbenú redukciu ťažby, ak chce udržateľný rast cien ropy. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila v utorok, IEA uviedla, že produkcia OPEC-u v septembri stúpla na rekordnú úroveň 33,64 mil. barelov denne. Irak zvýšil svoju ťažbu na historické maximum a Líbya opätovne otvorila ropné prístavy.

Medzinárodná agentúra pre energetiku zároveň uviedla, že ťažba Ruska, ktoré nie je členom OPEC-u, sa dostala na postsovietsky rekord. IEA prognózuje, že na trhu s ropou bude prebytočná ponuka do polovice roka 2017, ak OPEC nezrealizuje minulomesačný prísľub zníženia dodávok na úroveň 32,5 až 33 mil. barelov denne.

Ľahká americká ropa si v pondelok pripísala 1,54 USD, čiže 3,1 percenta a uzavrela na úrovni 51,35 USD za barel. Bola to najvyššia uzatváracia cena od júla 2015. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, zdražela o 1,21 USD, čiže o 2,3 percenta na 53,14 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies