Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
28. júla 2015 16:06 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Produkcia Gazpromu tento rok klesne na historické minimum

Za prvých šesť mesiacov klesol export Gazpromu do Európskej únie a Turecka o 6,2 % na 66,8 mld. metrov kubických.

Ruské ministerstvo hospodárstva očakáva, že tento rok klesne produkcia zemného plynu spoločnosti Gazprom na historické minimum 414 mld. metrov kubických. Za poklesom má byť slabý dopyt a menej investícií. V poslednej májovej prognóze však najväčší ruský a svetový producent zemného plynu predpovedal tohtoročnú produkciu v objeme 450 mld. metrov kubických. Teda očakával nárast v porovnaní s minulým rokom, keď vyťažil niečo cez 444 mld. metrov kubických.

V Európe už dominujú Nóri

Za prvý polrok klesol export plynu Gazpromu do Európskej únie a Turecka o 6,2 % na 66,8 mld. metrov kubických. Ako uvádza ministerstvo hospodárstva, dôvodom je nižšia spotreba plynu v Európe a nárast používania plynu zo zásobníkov počas zimy. Ministerstvo odhaduje celkový export zemného plynu v roku 2015 na úrovni 164,6 mld. metrov kubických, čo je oproti minulému roku pokles o 5,5 %. Ruská spoločnosť navyše stratila pozíciu najväčšieho dodávateľa plynu do Európy, ktorým je teraz Nórsko. V období medzi januárom až májom bola priemerná exportná cena plynu 249,7 USD za tisíc metrov kubických. V rovnakom období roka 2014 bola priemerná cena 335,7 USD za tisíc metrov kubických. Investície do produkcie plynu v období medzi januárom až aprílom sa znížili o viac než 60 % v bežných cenách.

Ruská ekonomika klesá

Ministerstvo hospodárstva uverejnilo údaje po tom, čo sa ruský hrubý domáci produkt (HDP) v júni medziročne znížil o 4,2 %. Na pokles ekonomiky vplývali sankcie západnej Európy pre konflikt na Ukrajine a pokles cien ropy. Gazprom, ktorý zvykne tvoriť 8 % HDP Ruska, tento rok prestal publikovať mesačné správy o objeme produkcie prostredníctvom monitorovacej agentúry ministerstva pre energetiku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies