Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo
Ilustračné foto SITA
12. októbra 2016 14:08 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Prítomnosť teplárov v stavebnom konaní nie je protiústavná

Ústavný súd SR čiastočne vyhovel skupine 47 poslancov NR SR, ktorá napadla niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike.

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu čiastočne vyhovel skupine 47 poslancov NR SR, ktorá napadla niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike. Plénum rozhodlo, že jednorazová náhrada nákladov za obmedzenie vlastníckeho práva strpením výstavby tepelných rozvodov nie je v súlade s ústavou. Nevyhovel však návrhu, aby za protiústavné vyhlásil aj ustanovenia týkajúce sa odberu tepelnej energie z centrálneho zdroja. Odlišné stanovisko k nálezu prijali viacerí sudcovia.

Ako po vyhlásení nálezu uviedol advokát Miroslav Kadúc, ktorý v konaní zastupoval navrhovateľov, je to polovičné víťazstvo. Ocenil, že ústavný súd aj v oklieštenej zostave sa podujal riešiť túto pre občanov mimoriadne citlivú problematiku. „Ústavný súd vyhovel návrhu sťažovateľov a rozhodol, že za obmedzenie vlastníckych práv strpením výstavby tepelných rozvodov vlastníkovi patrí nie jednorazová, ale viacnásobná náhrada škody. Na strane druhej vlastníci bytov, ktorí sa rozhodnú odpojiť od centrálneho zdroja a vybudovať vlastnú kotolňu, budú musieť postupovať tak, ako to ukladá teraz platný zákon,“ povedal Kadúc. Doložil, že podrobnejšie sa bude môcť vyjadriť po doručení nálezu ústavného súdu a písomne vypracovaných odlišných stanovísk ústavných sudcov.

Ústavný súd SR skúmal návrh skupiny 47 poslancov NR SR, ktorí tvrdili, že niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike sú v rozpore s ústavou, lebo obmedzujú vlastnícke práva majiteľov bytov a nútia ich odberať dodávky tepla od veľkého výrobcu z centrálneho zdroja. Súčasne im kladú ťažko prekonateľné prekážky, ak si chcú zabezpečiť dodávku tepla napríklad zriadením vlastného zdroja tepla. Druhým okruhom bola otázka oprávnených nákladov a náhrad za obmedzenie vlastníckeho práva, kde zákonodarca stanovil jednorazovú náhradu. Navrhovatelia požadovali, aby ÚS vydal rozhodnutie, v ktorom uvedie, že napadnuté ustanovenia sú v rozpore s ústavou a medzinárodnými dohovormi.

Opoziční poslanci sa pred vyše rokom obrátili na ústavný súd. Prekáža im najmä to, že veľkí výrobcovia tepla získali novelou zákona o tepelnej energetike spred dvoch rokov právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Podľa opozičných poslancov je stanovisko teplárov v stavebnom konaní záväzné, vďaka čomu môžu kedykoľvek zablokovať výstavbu vlastnej kotolne v bytových domoch. Teplári tak podľa nich získali právo veta. Výrobcovia tepla už viackrát deklarovali nesúhlas s tvrdeniami opozičných poslancov. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla, novela zákona o tepelnej energetike im nedala právo veta pri budovaní domových kotolní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies