Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
16. apríla 2015 13:59 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Prieskum uránu pri Košiciach zrejme končí

Ministerstvo životného prostredia definitívne nepredĺžilo povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach.

Ministerstvo životného prostredia definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach. Novinárov o tom vo štvrtok informoval minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa neho sa týmto končí desaťročné obdobie, ktoré traumatizovalo obyvateľstvo v regióne. „Od pondelka definitívne zaniká v lokalite prieskumné územie,“ povedal. Žiga taktiež vyhlásil, že štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. „Neobávame sa arbitráže alebo súdov. Postupovali sme v súlade s platnými zákonmi,“ povedal minister Žiga.

Nevzdávajú to

„Spoločnosť pristúpi k podaniu žiadosti na určenie nového prieskumného územia, aby mohla realizovať novú geologickú úlohu. Teda skúmať výskyt vzácnych zemín v danej lokalite,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Ludovika Energy. „Ludovika Energy si samozrejme ďalej vyhradzuje právo nechať preskúmať rozhodnutie ministerstva súdom, keďže je naďalej presvedčená, že rozhodnutím ministerstva bol porušený zákon a Ústava SR,“ konštatuje ďalej v stanovisku firma.

Spokojní ochranári

Greenpeace Slovensko rozhodnutie ministerstva životného prostredia víta. „Rozhodnutie ministerstva je v súlade s odmietavým stanoviskom verejnosti, dotknutých obcí aj mimovládnych organizácií. Desať rokov je dostatok času, aby zahraničná súkromná firma dokázala zhodnotiť územie a presvedčiť verejnosť o výhodnosti svojich zámerov. Je načase, aby si zbalili kufre a ako uviedol minister Peter Žiga, netraumatizovali Slovensko a predovšetkým miestnych obyvateľov,“ uviedol koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Odvolali sa

Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o predĺženie o ďalších desať rokov – až do roka 2025, ministerstvo životného prostredia však vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiadala o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.

Protesty obyvateľov

Proti prieskumu a využívaniu ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc Jahodná sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu vedú ochranári, ale aj obce a ich obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 000 ľudí a 40 miest a obcí.

Povinné referendum

V súvislosti s odporom obyvateľstva voči možnosti ťažby uránu iniciovali v minulom roku predseda vlády Robert Fico a minister Peter Žiga zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažobné spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies