Prieskum uránu pri Košiciach zrejme končí

16. apríla 2015 13:59

Ministerstvo životného prostredia definitívne nepredĺžilo povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ministerstvo životného prostredia definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach. Novinárov o tom vo štvrtok informoval minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa neho sa týmto končí desaťročné obdobie, ktoré traumatizovalo obyvateľstvo v regióne. „Od pondelka definitívne zaniká v lokalite prieskumné územie,“ povedal. Žiga taktiež vyhlásil, že štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. „Neobávame sa arbitráže alebo súdov. Postupovali sme v súlade s platnými zákonmi,“ povedal minister Žiga.

Nevzdávajú to

„Spoločnosť pristúpi k podaniu žiadosti na určenie nového prieskumného územia, aby mohla realizovať novú geologickú úlohu. Teda skúmať výskyt vzácnych zemín v danej lokalite,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Ludovika Energy. „Ludovika Energy si samozrejme ďalej vyhradzuje právo nechať preskúmať rozhodnutie ministerstva súdom, keďže je naďalej presvedčená, že rozhodnutím ministerstva bol porušený zákon a Ústava SR,“ konštatuje ďalej v stanovisku firma.

Spokojní ochranári

Greenpeace Slovensko rozhodnutie ministerstva životného prostredia víta. „Rozhodnutie ministerstva je v súlade s odmietavým stanoviskom verejnosti, dotknutých obcí aj mimovládnych organizácií. Desať rokov je dostatok času, aby zahraničná súkromná firma dokázala zhodnotiť územie a presvedčiť verejnosť o výhodnosti svojich zámerov. Je načase, aby si zbalili kufre a ako uviedol minister Peter Žiga, netraumatizovali Slovensko a predovšetkým miestnych obyvateľov,“ uviedol koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Odvolali sa

Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o predĺženie o ďalších desať rokov – až do roka 2025, ministerstvo životného prostredia však vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiadala o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.

Protesty obyvateľov

Proti prieskumu a využívaniu ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc Jahodná sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu vedú ochranári, ale aj obce a ich obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 000 ľudí a 40 miest a obcí.

Povinné referendum

V súvislosti s odporom obyvateľstva voči možnosti ťažby uránu iniciovali v minulom roku predseda vlády Robert Fico a minister Peter Žiga zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažobné spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?