Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto seas.sk
16. septembra 2013 10:27 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Prideľovanie riečnych profilov štátny podnik pribrzdil

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v tomto roku pribrzdil prideľovanie riečnych profilov pre investorov, ktorí chcú na Slovensku stavať malé vodné elektrárne. Kým v minulom roku uzatvoril štátny podnik so žiadateľmi o riečne profily 24 zmlúv, v tomto roku sú to zatiaľ iba štyri zmluvy. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno, inštalovaný výkon plánovaných malých vodných elektrární, ktorým boli pridelené riečne profily, by sa mal pohybovať na úrovni dvadsať megawattov.

Investori, s ktorými štátny podnik uzatvoril zmluvy o pridelení riečnych profilov, plánujú stavať malé vodné elektrárne na rieke Hornád, Ondava, Váh, Nitra, Slaná, Malý Dunaj a Poprad. Keďže pôjde o malé vodné elektrárne s inštalovaným výkonom do desať megawattov, štátny vodohospodársky podnik si finančne neprilepší. „Žiadne dodatočné výnosy neočakávame, pretože platby za odbery energetickej vody sú len pri inštalovanom výkone vyššom ako desať megawattov,“ vysvetlil Krno.

Podľa ostatnej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila ešte vláda Ivety Radičovej, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyrobiť 450 gigawatthodín elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 gigawatthodín za rok. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 gigawatthodín elektriny.

Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. bol založený v roku 1997. Vznikol spojením štyroch štátnych podnikov, a to Povodie Dunaja, Povodie Váhu, Povodie Hrona a Povodie Bodvy a Hornádu. Spravuje vodné toky v dĺžke takmer 33 tisíc kilometrov, 287 vodných nádrží, necelých tri tisíc kilometrov ochranných hrádzí a kanálovú sieť v dĺžke vyše 1 800 kilometrov, takisto je prevádzkovateľom Vodného diela Gabčíkovo. Celková plocha povodí je 49 tisíc kilometrov štvorcových.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies