Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
Ilustračné foto pixabay.com
22. septembra 2017 13:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Prideľovanie dotácií na malé OZE trvalo len niekoľko minút

Záujem slovenských domácností žijúcich mimo Bratislavského kraja o dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) neutícha. Aj pätnáste kolo prideľovania poukážok trvalo len niekoľko minút. „Záujem o príspevky prekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku dva milióny eur o 10 % v desiatej minúte od spustenia. Vzápätí sa kolo uzatvorilo a systém žiadosti vyhodnotil,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

V pätnástom kole projektu Zelená domácnostiam vydala energetická agentúra 1 017 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Príspevky získali domácnosti na 467 slnečných kolektorov, 318 tepelných čerpadiel a 232 kotlov na biomasu. „Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ upozornil Jurikovič.

Najbližšie šestnáste kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu elektriny bude otvorené 10. októbra tohto roku o 15. hodine. Vydané budú poukážky v hodnote 950 tisíc eur. „V poslednom tohtoročnom kole bude možné 17. októbra požiadať o poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla,“ konštatoval Jurikovič.

Od začatia projektu v decembri 2015 SIEA preplatila z projektu financovaného prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia viac ako deväť tisíc poukážok v celkovej hodnote viac ako 20 miliónov eur. Ďalšie poukážky za 3,5 milióna eur už majú domácnosti k dispozícii.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame