Prideľovanie dotácií na malé OZE trvalo len niekoľko minút

22. septembra 2017 13:21
SITA

V pätnástom kole projektu Zelená domácnostiam vydala energetická agentúra 1 017 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch.

Oze siea
Ilustračné foto pixabay.com

Záujem slovenských domácností žijúcich mimo Bratislavského kraja o dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) neutícha. Aj pätnáste kolo prideľovania poukážok trvalo len niekoľko minút. „Záujem o príspevky prekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku dva milióny eur o 10 % v desiatej minúte od spustenia. Vzápätí sa kolo uzatvorilo a systém žiadosti vyhodnotil,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

V pätnástom kole projektu Zelená domácnostiam vydala energetická agentúra 1 017 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Príspevky získali domácnosti na 467 slnečných kolektorov, 318 tepelných čerpadiel a 232 kotlov na biomasu. „Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ upozornil Jurikovič.

Najbližšie šestnáste kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu elektriny bude otvorené 10. októbra tohto roku o 15. hodine. Vydané budú poukážky v hodnote 950 tisíc eur. „V poslednom tohtoročnom kole bude možné 17. októbra požiadať o poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla,“ konštatoval Jurikovič.

Od začatia projektu v decembri 2015 SIEA preplatila z projektu financovaného prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia viac ako deväť tisíc poukážok v celkovej hodnote viac ako 20 miliónov eur. Ďalšie poukážky za 3,5 milióna eur už majú domácnosti k dispozícii.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?