Pri Žiline sa vraj chystá energetický podvod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Aktivisti z občianskeho združenia tvrdia, že v projekte výstavby elektrárne, ktorá má vyrábať elektrinu spaľovaním fermentovanej biomasy, nejde o obnoviteľný zdroj, ale iba o snahu dostať sa k štedrej štátnej dotácii určenej pre zelenú energiu. Investor obvinenia z podvodu rázne odmieta.

Podporovať obnoviteľné zdroje energií pri výrobe elektriny je zaiste šľachetná myšlienka. Niektorí z nás sú presvedčení, že je to prospešná vec aj za tú cenu, že si za elektrinu priplatíme. Škoda len, že sa tejto šľachetnej myšlienky neraz chytia aj „podnikatelia“, ktorým nejde o to, aby sme mali zdravšiu planétu, ale o to, aby rýchlo a bezbolestne zbohatli. Boli sme svedkami už viacerých prípadov, kedy „investori“ pod rúškom výroby zelenej elektriny vytiahli od štátu štedré dotácie. Teda z vreciek nás všetkých, ktorí platíme za elektrinu.

Energetický podvod podobného charakteru sa vraj chystá aj v Hornom Hričove pri Žiline, kde plánuje spoločnosť EFES postaviť elektráreň vyrábajúcu elektrinu spaľovaním fermentovanej biomasy. Teda aspoň sú o tom presvedčení aktivisti z Občianskeho združenia za čistú a zdravú obec Horný Hričov. „Je najvyšší čas, aby niekto priamo a pravdivo uviedol fakty súvisiace s výstavbou elektrárne, ktorá má vyrásť v obci Horný Hričov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk predseda združenia Peter Hudec.

Môžu vraj zarobiť milióny

Aktivisti prirovnali plánovanú elektráreň, ktorá by mala vyrásť v Hornom Hričove, k elektrárni, ktorá už stojí pri obci Vlkanová v banskobystrickom okrese. V oboch prípadoch má ísť o elektráreň, ktorá by mala vyrábať elektrinu spaľovaním fermentovanej biomasy. Obci Vlkanová sa však celá elektráreň nepozdávala, keďže pôvodne mal investor v lokalite Badín postaviť iba kompostáreň. Investor však podľa aktivistov využil medzeru v zákone a postavil aj elektráreň. Starosta obce sa preto obrátil na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), že ako to vlastne s touto elektrárňou na obnoviteľné zdroje je. Regulačný úrad vo svojom stanovisku okrem iného uviedol: „úrad v danom prípade neeviduje výrobcu elektriny so schválenou cenou elektriny pre stanovenie doplatku s technológiou výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie zo spaľovania fermentovanej biomasy“.

Hudec z občianskeho združenia však upozorňuje, že elektrina od daného zariadenia v Badíne je posudzovaná ako zo „zariadenia na výrobu elektrickej energie spaľovaním obnoviteľných zdrojov“, a tým pádom jej bol doplatok stanovený vo výške 144,345 eur za megawatthodinu. „Nakoľko podľa regulačného úradu elektrina zo zariadenia v Badíne nepochádza z obnoviteľných zdrojov energie, ale zo spaľovania odpadov, mala byť výška doplatku za elektrickú energiu v sume 84,89 eur za megawatthodinu,“ upozornil Hudec. Investor by sa tak na jednej megawatthodine mal podľa aktivistov obohatiť o vyše 59 eur. Ročne pritom elektráreň podľa zverejnených parametrov vyrobí 51 tisíc megawatthodín elektriny. „Neoprávnene sa takto obohatia o sumu v celkovej hodnote takmer tri milióny eur,“ tvrdí Hudec. Keďže zdroje vyrábajúce elektrinu z obnoviteľných zdrojov sú podporované štátom pätnásť rokov, celkovo by mal investor vraj neoprávnene zarobiť necelých 46 miliónov eur. Len pre úplnosť treba dodať, že zelenú elektrinu podporujú všetci odberatelia, ktorí ju zaplatia v koncových cenách elektriny. „Obec Vlkanová sa niekoľkokrát obrátila na viaceré štátne inštitúcie, kde sa stretli s absolútnou nevôľou riešiť daný problém a pri bližšom skúmaní sa dopracovali k rodinkárstvu, korupcii, úplatkárstvu a v neposlednom rade oficiálnych vyhrážok od právnických firiem,“ zdôraznil Hudec.

Obvinenia odmietajú

Spoločnosť Kompala, ktorá elektráreň v obci Badín prevádzkuje, obvinenia odmieta. „Elektrická energia je v projekte vyrábaná z certifikovaného biopaliva „Energokompostu – palivo z obnoviteľných zdrojov energie“, reagoval pre náš portál mediálny zástupca spoločnosti Kompala Michal Krajčír. Spoločnosť EFES s firmou Komapala mali v minulosti niečo spoločné. Ako povedal pre portál vEnergetike.sk projektový manažér firmy EFES Pavol Hlaváč, pre firmu Kompala stavali elektráreň vo Vlkanovej. „Boli sme generálnym dodávateľom,“ dodal Hlaváč. Obvinenia z podvodu však rázne odmieta. „Nevedia o čom rozprávajú. Nejde o žiadny podvod,“ zdôraznil Hlaváč. Firma EFES podľa jeho slov garantuje, že v novej elektrárni v Hornom Hričove sa bude vyrábať elektrina prostredníctvom fermentovanej biomasy. „Veď elektráreň bude stáť na ekologicky zaťaženom území, ktoré slúžilo pre čističku odpadových vôd,“ konštatoval Hlaváč, ktorý očakáva protesty ľudí, keďže sa s nimi stretávajú pri realizácii takmer všetkých projektov na Slovensku. „Samozrejme bojovať budeme ďalej. Budeme postupovať v zmysle zákona, ktorý platí takisto pre nás, ako aj pre nich. Ak nič neporušíme tak nie je dôvod, aby nám nevydali stavebné povolenie. Investovali sme do projektu už dosť veľa peňazí a vidíme v ňom zmysel,“ uzavrel Hlaváč.

Pri oboch firmách existuje ešte jedno prepojenie. V oboch figuroval, respektíve figuruje podnikateľ Ján Kohút. V spoločnosti Kompala zastával do roku 2011 funkciu predsedu predstavenstva. Vo firme EFES je od februára tohto roka jej konateľom. Ján Kohút figuruje aj ako oprávnený zástupca firmy EFES v investičnom zámere, ktorý už firma predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie. „Ku plánom pána Kohúta sa nevyjadrujeme, nakoľko v spoločnosti Kompala od roku 2011 nefiguruje,“ konštatoval Krajčír.

Boja sa aj o zdravie

Okrem podozrenia, že v prípade projektu výstavby elektrárne v Hornom Hričove môže ísť o podvod, sa aktivisti obávajú aj zhoršenia životného prostredia po spustení výroby elektriny v novom zdroji. „Ani najdokonalejšia technika filtrovania a najdokonalejšia technika vzduchotechniky nedokáže zachytiť viac ako 50 % vyprodukovaných prachových častíc. A medzi najväčších producentov prachových častíc patria spaľovne, predbehli dokonca aj automobilovú dopravu,“ uviedol Hudec. Okrem spalín sa občianske združenie obáva aj neustáleho hluku z prevádzky, nepríjemného zápachu či vznik karcinogénnych látok. „Obyvatelia obce Horný Hričov už vopred avizovali veľkú vojnu s investormi daného zámeru. Pod petíciu proti výstavbe sa podpísalo 431 obyvateľov, čo je viac ako polovica, a už vopred je jasné, že dané zariadenie nemá oporu v územnoplánovacej dokumentácii obce Horný Hričov,“ konštatoval Hudec. Spoločnosť EFES odmieta, že plánovaná elektráreň bude mať negatívny vplyv na životné prostredie či na život obyvateľov. Plánujú nainštalovať všetky najmodernejšie zariadenia, ktoré majú eliminovať možné negatívne vplyvy.

Investícia za milióny eur

Výstavba elektrárne na spaľovanie fermentovanej biomasy si vyžiada zhruba 17 miliónov eur. Elektráreň s výkonom necelých šesť megawattov by mala ročne vyrobiť necelých 47 tisíc megawatthodín elektriny. Niečo spotrebuje elektráreň na svoju prevádzku, ale viac ako 39 tisíc megawatthodín elektriny plánuje investor predať do distribučnej siete. Fermentovanú biomasu bude investor vyrábať z rôzneho biologického odpadu. Pôjde napríklad o odpad z údržby verejnej zelene, z poľnohospodárskej prvovýroby, z leso-hospodárskej výroby či z drevospracujúcej výroby. Ročne spotrebuje elektráreň až 70 tisíc ton biologického odpadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia