Pri vyraďovaní jadrových elektrární nenašli inšpektori závažné pochybenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
JAVYS
JAVYS

Činnosti na vyraďovaných atómových elektrárňach boli podľa Úradu jadrového dozoru SR vykonávané bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti.

Vyraďovanie havarovanej, ako aj odstavenej jadrovej elektrárne na Slovensku sa realizovalo podľa plánu. Ako informoval vo svojej správe Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), vyraďovanie Atómovej elektrárne A1 je v tretej a štvrtej etape a vyraďovanie Atómovej elektrárne V1 v druhej etape. „Po zhrnutí výsledkov inšpekcií a na základe sumárneho hodnotenia bezpečnostných ukazovateľov môžeme konštatovať, že činnosti na vyraďovaných jadrových elektrárňach boli vykonávané bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. Nezaznamenali sme žiadne prevádzkové udalosti s osobitným vplyvom na jadrovú bezpečnosť,“ uviedol úrad.

Vyraďovanie A1

Tretia a štvrtá etapa vyraďovania havarovanej elektrárni A1 by mala trvať do konca roka 2024. Práce sú zamerané na spracovanie kvapalných rádioaktívných odpadov, kalov z dlhodobého skladu a puzdier pôvodne určených na dlhodobé skladovanie vyhoreného jadrového paliva. Po skončení tretej a štvrtej etapy vyraďovania bude bezprostredne nasledovať záverečná piata etapa vyraďovania, ktorej ukončenie je plánované na rok 2033.

Inšpektori ÚJD sa pri kontrolách v elektrárni A1 zamerali na kontrolu dodržiavania podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri vyraďovaní elektrárni z prevádzky a pri nakladaní s rádioaktívnymi odpadmi z vyraďovania. „V rámci inšpekcií bola realizovaná kontrola odberu, analýzy a uchovávania reprezentatívnych vzoriek v rozhodujúcich krokoch nakladania s rádioaktívnymi odpadmi,“ dodal ÚJD.

Vyraďovanie V1

Druhá etapa vyraďovania elektrárne V1 zahŕňa hlavne vyradenie objektov hlavného výrobného bloku, budovy pomocných prevádzok a zostávajúcich pomocných objektov. Najzávažnejšími činnosťami sú demontáž reaktorov, demontáž zariadení primárneho okruhu a demontáž ostatných zariadení. Druhá etapa by sa mala skončiť do roku 2025. „Plánované inšpekcie na Atómovej elektrárni Bohunice V1 boli zamerané na kontrolu súladu stavu vyraďovania so stavom opísaným v pláne druhej etapy vyraďovania a na kontrolu dodržiavania podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri vyraďovaní,“ doplnil kontrolný orgán.

Jadrová elektráreň A1 bola prvou jadrovou elektrárňou v bývalej ČSSR. Práce na projektoch začali v roku 1956. Elektráreň A1 bola koncipovaná ako experimentálna a mala overiť možnosti energetického využívania reaktorov na prírodný urán. Jej výstavba sa začala v roku 1958. Po dokončení elektrárne v roku 1972 a následných skúškach v decembri toho istého roku bola prifázovaná k energetickej sieti. Počas prevádzky elektrárne boli zaznamenané dve vážne nehody, obe pri výmene paliva.

Prvá sa stala v januári 1976, keď v dôsledku zlyhania blokového mechanizmu bol vystrelený čerstvý palivový komplet z reaktora do reaktorovej sály. Išlo o technickú poruchu. Druhá vážna nehoda vznikla naopak chybou obslužného personálu a stala sa vo februári 1977. Pracovníci montáže palivových článkov nevyčistili dôsledne palivový článok od silikagélu používaného pre zabránenie prítomnosti vlhkosti v konštrukčných častiach pri ich transporte. Po zasunutí palivového článku so silikagélom do aktívnej zóny sa znížil prietok chladiaceho plynu. To vyvolalo jeho prehriatie a následne poškodenie nielen daného kanála reaktora ale i okolitých technologických kanálov reaktora.

Pre vysoké náklady na opravu a faktu, že už boli v lokalite Jaslovské Bohunice vo výstavbe nové reaktory, nebola prevádzka na elektrárni A1 obnovená. Jadrová elektráreň A1 bola v prevádzke celkove 19 261 hodín, vyrobila 1 464 gigawatthodín elektriny. Dosiahla maximálny výkon 127 megawattov.

Výstavba jadrovej elektrárne V1 s dvoma blokmi v Jaslovských Bohuniciach sa začala v apríli 1972. Celková doba výstavby prvého a druhého bloku elektrárne nepresiahla šesť rokov. Prvý blok elektrárne V1 dosiahol po prvý raz minimálny kontrolovaný výkon reaktora v novembri 1978 a druhý jadrový blok v marci 1980. Vláda SR pre vstup do Európskej únie rozhodla v septembri 1999 o odstavení prvého a druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v roku 2006 a 2008.

Spomínané jadrové elektrárne vyraďuje štátna akciová spoločnosť JAVYS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosťÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky