Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
4. júla 2017 13:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Pri Smilne sa chystá prvý prieskumný vrt

Spoločnosť Alpine Oil & Gas začala s prípravou svojho prvého prieskumného vrtu na východe Slovenska. Firma už predložila svoj zámer na vybudovanie pracoviska prieskumného vrtu pri obci Smilno v bardejovskom okrese na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Vďaka prieskumnému vrtu za zhruba 1,5 milióna eur chce investor zistiť možný výskyt zemného plynu.

Oblasť plánovaného vŕtania sa nachádza v bezprostrednej blízkosti obce Smilno na pôde využívanej prevažne na poľnohospodárske účely podnikovými farmami. „Vrtné pracovisko sa bude nachádzať asi 800 m od juhovýchodnej hranice obce na poli s plodinami. Približná vzdialenosť od hlavnej cesty z Bardejova do Svidníka je asi jeden kilometer,“ uviedol investor vo svojom zámere. S prácami na pracovisku prvého prieskumného vrtu chce spoločnosť Alpine Oil & Gas začať už v tomto roku. Termín začatia čerpacej skúšky je naplánovaný na začiatok budúceho roka.

Spoločnosť Alpine Oil & Gas v rokoch 2008 až 2011 realizovala v dotknutej oblasti seizmické aj letecké merania. „Jednalo sa o geofyzikálny prieskum, v rámci ktorého sa pomocou seizmických, gravimetrických a magnetotelurických meraní získali informácie o horninách bez nutnosti vŕtania. Seizmické merania naznačili pravdepodobnosť, že v oblasti Smilna sa nachádza veľké ložisko zemného plynu,“ uviedla firma v zámere. Upozornila však, že na finálne dokončenie prieskumu a na overenie geologického modelu je potrebné vykonať v tejto oblasti prieskumné vrty, podobné aké sa vykonávajú aj pre termálne a geotermálne vody.

Ťažba plynu pri obci Smilno nie je novinkou. Zhruba pred 35 rokmi tam bol vyhĺbený takmer šesťkilometrový hlboký vrt Smilno-1. Počas dvojmesačnej čerpacej skúšky sa vtedy ťažilo 1,4 milióna metrov kubických zemného plynu denne. „Týmto vrtom bolo objavené ložisko, no v danej dobe neexistoval pre také množstvo zemného plynu vhodný trh. Nové seizmické merania naznačujú pravdepodobnosť, že v oblasti Smilna sa nachádza veľké ložisko zemného plynu, preto cieľom navrhovanej činnosti je realizácia prieskumného vrtu na zistenie významnej prítomnosti a ložiskového potenciálu prírodných akumulácií ropy alebo zemného plynu v katastrálnom území Smilno,“ konštatoval investor v zámere.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame