Pri Michalovciach idú ťažiť plyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ročne by sa malo pri obci Palín vyťažiť zhruba 5 miliónov metrov kubických plynu.

Slovensko má ďalšie územie, kde sa bude pravdepodobne ťažiť zemný plyn. Spoločnosť Nafta plánuje začať s ťažbou horľavého zemného plynu z ložiska pri obci Palín v michalovskom okrese. „Ložisko horľavého zemného plynu Palín bolo overené geologickým prieskumom a na základe jeho výsledkov bolo preukázané, že je to ložisko zemného plynu, ktorého ťažba bude rentabilná,“ uviedla firma vo svojom investičnom zámere, ktorý predložila štátnym orgánom.

Miliónové zásoby

S ťažbou plynu z výhradného ložiska Palín chce firma Nafta začať už v tomto roku. Ťažba by mala pokračovať ďalších zhruba desať rokov. Spoločnosť Nafta, ktorá sa okrem prieskumu a ťažby uhľovodíkov zaoberá aj skladovaním zemného plynu, zistila, že celkové počiatočné geologické zásoby horľavého zemného plynu v ložisku na východnom Slovensku boli na úrovni 45,5 milióna metrov kubických. Ročne chce Nafta vyťažiť pri obci Palín 5 miliónov metrov kubických plynu. Okrem toho sa v ložisku nachádza aj 628 ton gazolínu. Toho by mal podnik za rok vyťažiť približne 70 ton.

Závislí od dovozu

Slovensko bude stále závislé na dovoze zemného plynu. Domáca ťažba zemného plynu sa na celkovej spotrebe podieľa približne dvoma percentami. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa firmy Nafta Monika Feráková, v minulom roku sa na Slovensku vyťažilo 87 miliónov metrov kubických plynu. Ročná spotreba plynu na Slovensku sa pritom pohybuje na úrovni okolo 5 miliárd metrov kubických. Za celú približne storočnú históriu ťažby uhľovodíkov na Slovensku sa celkovo vyťažilo niečo vyše 26 miliárd metrov kubických plynu.

Nutný dovoz plynu

Firma Nafta predpokladá, že aj v nasledujúcich rokoch sa bude ťažba plynu na Slovensku pohybovať pod hranicou 100 miliónov metrov kubických. „Vzhľadom na overené geologické zásoby ropy a zemného plynu, nie je možné v budúcnosti očakávať výrazné zvýšenie objemov domácej ťažby a bude potrebné aj naďalej tieto komodity zabezpečovať dovozom,“ konštatoval podnik v investičnom zámere.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia