Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioplynová stanica Ladzany bioplyn
Bioplynová stanica v Ladzanoch SITA
13. júna 2016 14:53 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Pri Košiciach chcú vyrábať biometán

Výstavba biometánovej stanice na výrobu zušľachteného biometánu s vlastnosťami zemného plynu by si mala vyžiadať deväť miliónov eur.

Na východnom Slovensku by mala vyrásť nová biometánová stanica. Postaviť ju chce v katastri obce Turňa nad Bodvou košická spoločnosť Lesmo. Biometánová stanica má energeticky zhodnocovať biomasu z rastlinnej výroby. Výstavba stanice by si mala vyžiadať deväť miliónov eur.

„Dôvodom realizácie stavby je dostatok vstupného biologického materiálu a možnosť dodávať biometán do distribučnej siete prostredníctvom blízkeho vysokotlakového plynovodu,“ zdôvodnil svoje plány investor vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Premenou biomasy bez prístupu vzduchu pomocou metanogénnych baktérií bude vznikať bioplyn. Ten bude následne vyčistený a upravený na biometán, ktorý chce spoločnosť dodávať firme SPP-distribúcia.

Ročne by sa malo v biometánovej stanici vyrobiť zhruba šesť miliónov metrov kubických bioplynu, a z toho viac ako tri milióny zušľachteného biometánu s vlastnosťami zemného plynu. S výstavbou biometánovej stanice chce investor začať v jeseni tohto roka. S výrobou biometánu by sa malo začať už v prvom štvrťroku budúceho roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame