Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pri Košiciach chcú vyrábať biometán

Bioplynová stanica Ladzany bioplyn
Bioplynová stanica v Ladzanoch SITA

Výstavba biometánovej stanice na výrobu zušľachteného biometánu s vlastnosťami zemného plynu by si mala vyžiadať deväť miliónov eur.

Na východnom Slovensku by mala vyrásť nová biometánová stanica. Postaviť ju chce v katastri obce Turňa nad Bodvou košická spoločnosť Lesmo. Biometánová stanica má energeticky zhodnocovať biomasu z rastlinnej výroby. Výstavba stanice by si mala vyžiadať deväť miliónov eur.

„Dôvodom realizácie stavby je dostatok vstupného biologického materiálu a možnosť dodávať biometán do distribučnej siete prostredníctvom blízkeho vysokotlakového plynovodu,“ zdôvodnil svoje plány investor vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Premenou biomasy bez prístupu vzduchu pomocou metanogénnych baktérií bude vznikať bioplyn. Ten bude následne vyčistený a upravený na biometán, ktorý chce spoločnosť dodávať firme SPP-distribúcia.

Ročne by sa malo v biometánovej stanici vyrobiť zhruba šesť miliónov metrov kubických bioplynu, a z toho viac ako tri milióny zušľachteného biometánu s vlastnosťami zemného plynu. S výstavbou biometánovej stanice chce investor začať v jeseni tohto roka. S výrobou biometánu by sa malo začať už v prvom štvrťroku budúceho roka.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. júna 2016 14:53Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...