Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident
SITA Prezident SR Andrej Kiska
11. októbra 2017 15:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Prezidentovi sa stále nepáči regulačná novela. Obráti sa na ústavný súd.

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu prezident Kiska chce svojimi krokmi v otázke regulačnej novely len prekryť svoje kauzy.

Prezident SR Andrej Kiska dáva novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach na posúdenie Ústavnému súdu SR. Hlave štátu sa nepozdáva, že predsedu úradu už nemá vymenúvať a odvolávať prezident SR, ale vláda, čím sa ešte viac stane predseda úradu závislým na vláde a jej politickom tlaku. Prezidentovi taktiež v regulačnej novele prekáža, že účastníkom konania vo vybraných cenových konaniach bude aj Ministerstvo hospodárstva SR alebo Ministerstvo životného prostredia SR. „Vďaka takejto regulácii cien energií majú domácnosti a zamestnávatelia na Slovensku jednu z najvyšších cien elektriny v Európskej únii,“ myslí si Kiska.

Politické tlaky

Slovenský prezident je presvedčený, že vďaka regulačnej novele nie je regulačný úrad ochránený od politických tlakov. „Zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, slabá kontrola a zlé pravidlá. Slovenské domácnosti a zamestnávatelia v dôsledku toho platia jedny z najvyšších poplatkov za distribúciu elektriny a koncová cena elektriny pre podnikateľov patrí dokonca medzi najvyššie v celej EÚ,“ zdôraznil prezident.

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach podľa neho všetky tieto problémy prehliada. „Nezasiahla do netransparentných vzťahov medzi firmami, nezvýšila nároky na odôvodňovanie cenových rozhodnutí. A namiesto toho posilnenia neželaný politický vplyv v úrade,“ konštatoval Kiska s tým, že novela zákona je v rozpore s pravidlami EÚ, čo môže Slovensku prekaziť byť v jej tvoriacom sa jadre.

Zakrýva kauzy

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu prezident SR chce svojimi krokmi v otázke regulačnej novely len prekryť svoje kauzy. „Ja rozumiem, že pán prezident má svoje starosti pri vysvetľovaní niektorých vecí a pravdepodobne má záujem prekryť tieto veci inými otázkami. Vnímam, že tento zákon bol prijatý ešte v júni tohto roku a doteraz sa k nemu takto verejne nevyjadril. Zároveň ho posúva na ústavný súd, ktorého funkčnosť sám ohrozuje,“ reagoval po rokovaní vlády na vyjadrenie hlavy štátu Žiga.

Prezident Andrej Kiska ani na druhýkrát nepodpísal novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vládna novela tak bola v polovici tohto roka zverejnená v Zbierke zákonov SR bez jeho podpisu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame