Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska SITA
23. júna 2017 12:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Prezidenta SR nepresvedčili poslanci ani na druhý pokus

Hlava štátu znova nepodpísala regulačnú novelu.

Prezident SR Andrej Kiska ani na druhýkrát nepodpísal novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vládna novela tak bude zverejnená v Zbierke zákonov SR bez jeho podpisu. Prezident vo svojom prvom rozhodnutí poukázal na dve oblasti schválených zákonných zmien, ktoré podľa neho zásadne oslabia nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri cenovej regulácii.

Hlave štátu sa nepozdáva, že predsedu úradu už nemá vymenúvať a odvolávať prezident SR, ale vláda, čím sa ešte viac stane predseda úradu závislým na vláde a jej politickom tlaku. Prezidentovi taktiež v regulačnej novele prekáža, že účastníkom konania vo vybraných cenových konaniach bude aj Ministerstvo hospodárstva SR alebo Ministerstvo životného prostredia SR. Rezort hospodárstva sa bude vyjadrovať k cenovým rozhodnutiam pri cenách za teplo, plyn a elektrinu a rezort životného prostredia pri cenách za vodu. Ak bude mať jedno z ministerstiev pripomienky a úrad ich neakceptuje, bude ich musieť zverejniť.

Podľa schválenej novely už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady, ktorá pôsobí na úrade ako kontrolný a odvolací orgán. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady budú voliť spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Regulačná rada bude mať šesť členov. Troch členov bude nominovať Národná rada SR a troch vláda.

Regulačný úrad bude musieť podľa novely vypracovávať dopadové štúdie pri akejkoľvek zmene svojej cenovej regulácie. Úrad bude mať povinnosť porovnať vplyv navrhovanej novej cenovej regulácie s existujúcim stavom. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu musia byť známe dopady na jednotlivých odberateľov. ÚRSO bude mať dvoch podpredsedov. Tých bude na návrh predsedu menovať vláda. Cenové rozhodnutia už bude musieť po novom podpísať aj jeden z podpredsedov. Inak nebudú platné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame