Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Ivan Gašparovič
Prezident SR Ivan Gašparovič SITA
15. februára 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Prezident podpísal novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal v piatok novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Kontroverzná novela sa v médiách spomínala najmä v súvislosti s výčitkami opozície, že návrh je šitý na mieru pre finančnú skupinu Penta a jej bratislavský Paroplynový cyklus (PPC). Poslanci napokon problematické ustanovenie z novely vypustili, podpora elektrární s vysoko účinnou kombinovanou výrobou tak zostáva nezmenená. Nárok na podporu budú mať len zdroje do výkonu 200 megawattow.

Novela mala byť podľa opozície pôvodne šitá na mieru skupine Penta tým, že podporu od štátu na obdobie pätnástich rokov by mohol po modernizácii získať aj bratislavský PPC, ktorý Penta vlastní. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský na záver rozpravy k tejto novele všetky dohady a obvinenia rázne odmietol.

Novelou zákona by sa mali podľa MH obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny. „Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. „Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame