Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane
Ilustračné foto. pakorn/FreeDigitalPhotos.net
12. mája 2014 14:52 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Prevod práv na prieskum uránu spečatili podpísaním dohody

Prevod práv na prieskum ložísk uránu na východnom Slovensku zo spoločnosti European Uranium Resources na austrálsku firmu Forte Energy spečatili obe strany podpisom dohody o nákupe akcií.

Prevod práv na prieskum uránových ložísk na východe Slovenska pod austrálsku spoločnosť Forte Energy bol spečatený podpisom zmluvy o nákupe akcií. Spoločnosť informovala, že s doterajším vlastníkom týchto aktív, firmou European Uranium Resources, podpísala dohodu o nákupe akcií, ktorou sa formalizuje dohoda o akvizícii zo začiatku apríla tohto roka. Forte Energy sa touto transakciou dostane k prieskumu uránových ložísk v Kuriškovej a Novomestskej Huti.

Platia akciami

Keďže obe spoločnosti sú verejne obchodované na burze, dohoda o nákupe akcií podlieha schváleniu regulačných orgánov a takisto akcionárov oboch firiem. Podľa dohody Forte Energy emituje v prospech European Uranium Resources takmer 916 tis. akcií, pri ukončení transakcie vyplatí druhej strane 1 mil. kanadských dolárov (CAD) v hotovosti a taktiež sa zaviazala platiť jednopercentný produkčný poplatok. European Uranium Resources by sa tak mala dostať k 19,9-percentnému podielu na hlasovacích právach Forte Energy.

Pre spoločnosť Forte Energy ide o prvú akvizíciu na slovenskom území. Výkonný riaditeľ Mark Reilly pri oznámení transakcie v apríli vyhlásil, že si od nej sľubuje významné posilnenie portfólia spoločnosti. Kanadská spoločnosť European Uranium Resources vykonáva prieskum na výskyt uránu pri Košiciach prostredníctvom firmy Ludovika Energy. Spoločnosť však v septembri minulého roka oznámila, že na Slovensku utlmuje svoje aktivity vzhľadom na zrušenie predĺženia lehoty na prieskum územia v lokalite Kurišková.

Hodnotné ložisko?

Slovensko má pritom podľa všetkého pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive. Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za zníženú cenu.

O prieskume ložiska uránu v Kuriškovej sme sa rozprávali aj so šéfom spoločnosti Ludovika Energy Borisom Bartalským:

ROZHOVOR: Slovensko nejaví záujem o svoje nerastné bohatstvo

Ložisko uránu pri Košiciach bolo aj jednou z tém nášho rozhovoru s Pavlom Širokým z Greenpeace Slovensko:

ROZHOVOR: Nové mochovecké bloky v sebe skrývajú hrozby

Predbežná štúdia uskutočniteľnosti podľa prezidenta firmy European Uranium Resources Doriana Nicola dokazuje obrovský ekonomický potenciál projektu Kurišková. Podľa tejto štúdie sa v spomínanej lokalite nachádzajú zásoby uránovej rudy s vysokým obsahom uránu. Projekt Kurišková má tak podľa Nicola potenciál sa zaradiť medzi producentov uránu s najnižšími nákladmi na prevádzku a výrobu. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.

Potenciál podzemnej ťažby

Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame