Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Finančný riaditeľ spoločnosti Statoil Torgrim Reitan
Finančný riaditeľ spoločnosti Statoil Torgrim Reitan SITA/AP
4. februára 2016 15:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Prevádzkový zisk Statoilu klesol menej, ako sa očakávalo

V štvrtom kvartáli firma evidovala medziročný pokles upraveného prevádzkového zisku na 15,2 mld. nórskych korún (NOK) zo sumy 26,9 mld. NOK. Analytici však očakávali pokles až na 13,9 mld. NOK.

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil za štvrtý kvartál minulého roka vykázala upravený prevádzkový zisk v sume 15,2 mld. nórskych korún (NOK). Išlo o pokles v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014, kedy bol na úrovni 26,9 mld. NOK. Firma však výškou upraveného prevádzkového zisku prekonala očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpokladali, že bude v objeme 13,9 mld. NOK.

Statoil zároveň vo štvrtok vyhlásil, že v reakcii na pokles cien ropy bude pokračovať v znižovaní kapitálových výdavkov. Spoločnosť teraz plánuje tohtoročné kapitálové výdavky zhruba v objeme 13 mld. USD, čo bude pokles oproti sume 14,7 mld. USD v minulom roku. Ešte v októbri minulého roka Statoil odhadoval, že jeho kapitálové výdavky za rok 2015 budú na úrovni 16,5 mld. USD.

Spoločnosť Statoil uviedla, že za štvrtý kvartál vyplatí dividendy 0,2201 USD na akciu. Dodala však, že investorom dá možnosť, aby v najbližších dvoch rokoch dostávali dividendy buď v hotovosti alebo vo forme nových akcií so zľavou. Vo štvrtok do 9:42 GMT sa cena akcií Statoilu zvýšila o 7,61 %

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame