Prevádzkový zisk britskej BG v treťom štvrťroku klesol

28. októbra 2014 17:50

Tretia najväčšia britská energetická firma za júl až september vykázala prevádzkový zisk 1,3 mld. USD, čo bol zníženie o 26 %.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Britská ropná a plynárenská spoločnosť BG, ktorá je treťou najväčšou energetickou firmou krajiny, v treťom štvrťroku evidovala výraznejšie zníženie prevádzkového zisku, ako sa očakávalo. Dôvodom bol pokračujúci pokles ťažby v Egypte a prudké zlacnenie ropy. Celkový prevádzkový zisk firmy BG za júl až september oslabil o 26 % na sumu 1,3 mld. USD, čiže sa nenaplnili očakávania, že bude v objeme 1,4 mld. USD.

BG v treťom kvartáli predávala ropu za priemernú cenu 104 USD za barel, pričom v rovnakom období minulého roka ju predávala za priemernú cenu 112 USD za barel. Firma však začala profitovať z projektov ťažby v Brazílii a Austrálii. Tržby spoločnosti BG sa v treťom štvrťroku zvýšili o 4 % na 4,6 mld. USD. Jej ťažba ropy v Brazílii sa totiž zväčšila na viac ako 100 tis. barelov ropného ekvivalentu denne.

„Náš rozvoj v Brazílii a v Austrálii dobre napreduje a v prípade Brazílie začína mať podstatný vplyv na naše podnikanie,“ uviedol šéf skupiny BG Andrew Gould. Hodnota akcií spoločnosti však v utorok do 11:09 GMT oslabila o 2 %. Vyvíjala sa tak horšie v porovnaní s indexom FT350 za celý britský ropný a plynárenský sektor, ktorý o 0,3 % posilnil.Čo si o tom myslíte?