Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
25. mája 2017 12:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Prevádzkovatelia prenosových sústav volajú po koordinácii v obchode s elektrinou

Podľa prevádzkovateľov prenosových systémov ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska stanovenie minimálnej dlhodobej cezhraničnej kapacity na úrovni 4,9 GW medzi Nemeckom a Rakúskom bez koordinácie s dotknutými stredoeurópskymi prevádzkovateľmi prenosových systémov spochybňuje celý koordinačný proces.

Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska (ČEPS, MAVIR, PSE, SEPS a TRANSELECTRICA) vyjadrili vážne znepokojenie z netransparentného vývoja v súvislosti s implementáciou riadenia preťaženia na rakúsko-nemeckých hraniciach. Regulačné úrady Nemecka a Rakúska totiž 15. mája informovali o bilaterálnej dohode o spoločnom rámci pre manažment preťaženia. Podľa ich spoločného vyhlásenia schéma manažmentu preťaženia pri výmene elektriny na hraniciach medzi Rakúskom a Nemeckom bude platiť od 1. októbra 2018 a stanovuje minimálnu dlhodobú cezhraničnú kapacitu na úrovni 4,9 GW namiesto terajšej neobmedzenej obchodnej kapacity.

Zostali prekvapení

Prevádzkovateľov prenosových systémov ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska prekvapil tento vývoj. Podľa ČEPS, MAVIR, PSE, SEPS a TRANSELECTRICA terajšia dohoda medzi regulačnými úradmi Nemecka a Rakúska nedokázala poskytnúť rovnaké podmienky pre obchodovanie v strednej Európe a ukončiť dlhotrvajúce uprednostňovanie rakúsko-nemeckého obchodu na úkor susedných členov Európskej únie. Konštatuje sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS).

Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových systémov ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska zopakovali, že dlho očakávané zavedenie riadenia preťaženia na rakúsko-nemeckých hraniciach je vo všeobecnosti krokom vpred. Avšak jednostranné stanovenie minimálnej dlhodobej cezhraničnej kapacity na úrovni 4,9 GW bez koordinácie s dotknutými stredoeurópskymi prevádzkovateľmi prenosových systémov spochybňuje celý koordinačný proces.

Sú pripravení

ČEPS, MAVIR, PSE, SEPS a TRANSELECTRICA deklarujú pripravenosť na ďalšie diskusie s relevantnými úradmi Rakúska a Nemecka. Zároveň vyslovujú nádej, že ohlásené konzultácie so susednými štátmi budú dobre organizovaným procesom, v ktorom sa stále môžu urobiť dodatky k bilaterálnej dohode a budú náležite zvážené v záujme dosiahnutia spoločného cieľa, a to tvorby európskeho vnútorného energetického trhu bez bariér.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame