Prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy dal priestor handicapovaným umelcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SEPS
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Miroslav Obert počas otvorenia predajnej výstavy diel handicapovaných slovenských umelcov v rámci projektu "Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR bojovníkov s osudom a prekážkami" v priestoroch sídla spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) SITA

Súčasťou expozície diel handicapovaných umelcov v priestoroch SEPS sú abstraktné maľby Jozefa Hubáleka s diagnózou skleróza multiplex.

V utorok otvorili výstavu v rámci projektu Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR. Výstavu združenia REFLEXY a Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých občanov podporila spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). V priestoroch štátneho podniku slávnostne otvorili výstavu predseda predstavenstva SEPS Miroslav Obert a predseda Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých občanov Arpád Beník.

„Mám veľkú radosť, že môžeme poskytnúť handicapovaným umelcom podporu v ich neľahkom údele každodenného boja so zdravotnými problémami a dodať im energiu pokračovať v tvorbe. Morálnou povinnosť silných je pomáhať slabým,“ povedal pri tejto príležitosti Obert. „Ďakujeme spoločnosti SEPS, že nám bolo umožnené prezentovať diela handicapovaných umelcov v priestoroch spoločnosti. Vážime si to a ďakujeme v mene všetkých umelcov, že aj takouto formou ich podporujete. Každá takáto zrealizovaná výstava nám dokazuje, že naša práca pre handicapovaných umelcov má zmysel,“ dodal Bendík.

Súčasťou expozície diel handicapovaných umelcov v priestoroch SEPS sú abstraktné maľby Jozefa Hubáleka s diagnózou skleróza multiplex, ktorý žije v Slovenskej Novej Vsi v okrese Trnava, obrazy mentálne postihnutých umelcov z Trenčianského kraja, ako aj maľby mladej talentovanej umelkyne Veroniky Hanuliakovej zo Šulekova. Vystavené sú aj diela Jozefa Seršeňa zo Stropkova, ktorý sa venuje foteniu živočíšnej ríše a jeho fotografie pravidelne zverejňuje vo svojich publikáciách Slovenská akadémia vied.

Fotografi z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sú zastúpení „Cestou svetla“ – fotografiami, ktoré tvoria samostatnú tematickú expozíciu. Návštevníci majú možnosť vidieť aj vo svete jedinečné dielo vytvorené technológiou umeleckého tkania drôtu „kráľovské korunovačné klenoty“ nevidiaceho umeleckého drotára Juraja Šeríka z Čadce, ktorý je vnukom a pokračovateľom tvorby vôbec najznámejšieho predstaviteľa umeleckého spracovania drôtu Jozefa Holánika – Bakeľa, nositeľa mnohých medailí a ocenení zo svetových výstav.

Podľa slov Arpáda Beníka, projekt výstav oslávi tento rok desiate výročie. Od vzniku združenia REFLEXY bolo realizovaných vyše dvesto samostatných výstav v rámci Slovenskej republiky. Združenie prezentuje umenie handicapovaných umelcov v oblasti maľby, fotografie a umeleckého stvárnenia drôtu.

Umenie hendicapovaných umelcov bude skrášľovať priestory bratislavského sídla SEPS do 28. februára 2017.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava