Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SEPS
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Miroslav Obert počas otvorenia predajnej výstavy diel handicapovaných slovenských umelcov v rámci projektu "Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR bojovníkov s osudom a prekážkami" v priestoroch sídla spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) SITA
14. februára 2017 12:59 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSEPS/vEnergetike.sk

Prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy dal priestor handicapovaným umelcom

Súčasťou expozície diel handicapovaných umelcov v priestoroch SEPS sú abstraktné maľby Jozefa Hubáleka s diagnózou skleróza multiplex.

V utorok otvorili výstavu v rámci projektu Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR. Výstavu združenia REFLEXY a Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých občanov podporila spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). V priestoroch štátneho podniku slávnostne otvorili výstavu predseda predstavenstva SEPS Miroslav Obert a predseda Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých občanov Arpád Beník.

„Mám veľkú radosť, že môžeme poskytnúť handicapovaným umelcom podporu v ich neľahkom údele každodenného boja so zdravotnými problémami a dodať im energiu pokračovať v tvorbe. Morálnou povinnosť silných je pomáhať slabým,“ povedal pri tejto príležitosti Obert. „Ďakujeme spoločnosti SEPS, že nám bolo umožnené prezentovať diela handicapovaných umelcov v priestoroch spoločnosti. Vážime si to a ďakujeme v mene všetkých umelcov, že aj takouto formou ich podporujete. Každá takáto zrealizovaná výstava nám dokazuje, že naša práca pre handicapovaných umelcov má zmysel,“ dodal Bendík.

Súčasťou expozície diel handicapovaných umelcov v priestoroch SEPS sú abstraktné maľby Jozefa Hubáleka s diagnózou skleróza multiplex, ktorý žije v Slovenskej Novej Vsi v okrese Trnava, obrazy mentálne postihnutých umelcov z Trenčianského kraja, ako aj maľby mladej talentovanej umelkyne Veroniky Hanuliakovej zo Šulekova. Vystavené sú aj diela Jozefa Seršeňa zo Stropkova, ktorý sa venuje foteniu živočíšnej ríše a jeho fotografie pravidelne zverejňuje vo svojich publikáciách Slovenská akadémia vied.

Fotografi z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sú zastúpení „Cestou svetla“ – fotografiami, ktoré tvoria samostatnú tematickú expozíciu. Návštevníci majú možnosť vidieť aj vo svete jedinečné dielo vytvorené technológiou umeleckého tkania drôtu „kráľovské korunovačné klenoty“ nevidiaceho umeleckého drotára Juraja Šeríka z Čadce, ktorý je vnukom a pokračovateľom tvorby vôbec najznámejšieho predstaviteľa umeleckého spracovania drôtu Jozefa Holánika – Bakeľa, nositeľa mnohých medailí a ocenení zo svetových výstav.

Podľa slov Arpáda Beníka, projekt výstav oslávi tento rok desiate výročie. Od vzniku združenia REFLEXY bolo realizovaných vyše dvesto samostatných výstav v rámci Slovenskej republiky. Združenie prezentuje umenie handicapovaných umelcov v oblasti maľby, fotografie a umeleckého stvárnenia drôtu.

Umenie hendicapovaných umelcov bude skrášľovať priestory bratislavského sídla SEPS do 28. februára 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies