Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA
27. januára 2016 11:22 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Prepravná kapacita plynu medzi ČR a SR sa má zdvojnásobiť

Prepravná kapacita medzi Českom a Slovenskom by sa mala o tri roky zvýšiť zo súčasných 67 miliónov eur metrov kubických plynu denne na 120 miliónov metrov kubických.

Slovensko bude schopné v budúcnosti doviesť z Českej republiky viac zemného plynu ako doteraz. Spoločnosť Eustream totiž stále pracuje na navýšení prepravnej kapacity plynovodu spájajúceho Slovensko a Česko vo vstupnom bode prepravnej siete Lanžhot. V súčasnosti je prepravná kapacita vo výške takmer 67 miliónov metrov kubických plynu denne. Po inštalácii novej technológie by sa mala denná prepravná kapacita takmer zdvojnásobiť na objem 120 miliónov metrov kubických.

Už o tri roky

Projekt zvýšenia prepravnej kapacity plynu z Česka na Slovensko by mal byť ukončený v roku 2019. „Dôvodom navýšenia prepravnej kapacity je uspokojenie záujmu zákazníkov spoločnosti Eustream o prepravu zemného plynu v smere z Českej republiky na Slovensko,“ uvádza sa v Správe o plnení desaťročného plánu rozvoja prepravnej siete spoločnosti Eustream za obdobie rokov 2015 až 2024. Projekt je v súčasnosti vo fáze interných analýz, zvažovania optimálneho technického riešenia a spôsobu realizácie.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej plynovodnej siete na Slovensku. Od roku 1972 firma prepravila cez územie Slovenska viac ako 2,2 bilióny metrov kubických zemného plynu. Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame