Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
26. apríla 2016 12:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Preprava plynu na Slovensku vlani ožila

V minulom roku sa slovenským plynovodom prepravilo takmer 56 miliárd metrov kubických zemného plynu. Rok predtým to bolo 46,5 miliardy metrov kubických.

Preprava zemného plynu vlani na Slovensku stúpla. Kým v roku 2014 sa prepravilo slovenským plynovodom, ktorý prevádzkuje spoločnosť Eustream, len 46,5 miliardy metrov kubických zemného plynu, v minulom roku to už bolo takmer 56 miliárd metrov kubických. Ako informoval Slovenský plynárenský a naftový zväz, od roku 1972, kedy bol uvedený do prevádzky strategický tranzitný plynovod, sa prepravilo celkovo viac ako 2,3 bilióna metrov kubických plynu.

Preprava plynu sa v minulom roku vrátila na úroveň predošlých rokov, kedy sa objem prepravy pohyboval na úrovni 56 až 58 miliárd metrov kubických. Zďaleka však nedosiahla úroveň spred piatich rokov, kedy sa prepravnou plynovodnou sieťou prepravilo až 74 miliárd metrov kubických zemného plynu. Prepravná kapacita slovenského plynovodu je vyše 90 miliárd metrov kubických.

Okrem prepravy plynu vzrástla vlani aj samotná spotreba plynu na Slovensku. V minulom roku sa distribučnou sieťou spoločnosti SPP-distribúcia prepravilo 4,585 miliardy metrov kubických zemného plynu. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 345 miliónov metrov kubických plynu. Od získania samostatnosti v roku 1993 sa na Slovensku spotrebovalo viac ako 138 miliárd metrov kubických zemného plynu. Podiel zemného plynu v energetickom mixe Slovenska je v ostatných rokoch stále medzi 23 až 27 %. V súčasnosti má distribučná sieť zemného plynu na Slovensku viac ako 33 tisíc kilometrov plynovodov. Je splynofikovaných 77 % obcí, v ktorých žije viac ako 94 % obyvateľov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies